הוצאה לאור של ספרי רפואה

יובל נח הררי, ההיסטוריון הישראלי הנודע, קבע בספרו כי מגמות, מלחמות ורעב עברו מן העולם. כלומר, האנושות הצליחה להתמודד עם כל אלה בחמישים השנים האחרונות. קשה שלא להסכים עמו. אמנם מדי פעם פורצות מאבקים ומיני לוחמה בין פלגים שונים או מאבקים מקומיים בסוריה, בעיראק וכו', אבל המלחמות הגדולות נעלמו מחיינו. ומה לגבי המגפות שהכחידו כל כך הרבה בני אדם לכל אורך ההיסטוריה? ראו לאחרונה את וירוס הקורונה שעושה חיל בסין וכעת כבר נמצא במקומות שונים בעולם.

לנוכח המצב המתהווה וכאשר מתקיימת תחרות בין הרופאים ובין החיידקים ידו של מי תהיה על העליונה, אין מועד טוב יותר מלהוציא לאור ספרים על רפואה ובעיקר ספרי היסטוריה על המגפות שונות בהיסטוריה. אולי יש מה ללמוד מן העבר בדרך לעוד ניצחון אחד קטן על החיידקים. בדרך כלל כאשר יש נושא בוער שניתב על סדר היום הציבורי, מזדרזת הוצאה לאור להוריד אבק מהמדפים ולהחזיר לחנויות אותם ספרים העוסקים באותו נושא רלוונטי. ופתאום אותם ספרים העוסקים למשל בנושאים בוערים, כמו בחירות לכנסת, מלחמות ישראל או מגפות שוב מככבות בראש רשימת רבי המכר. כן, אותם ספרים שלעתים לא נחלו הצלחה בעבר, יש להם תחייה מחודשת ואותם הפסדים כספיים שנגרמו להוצאה לאור עקב כישלונם של אותם ספרים, הופכים לרווחים.

מי הראשון שיכתוב ספר על הקורונה? האם יש אדם, חוקר או רופא שכבר הגיע למסקנות ראשונות? מי תהיה הוצאת הספרים הראשונה שתעז ותכתוב על הקורונה לפני שייעלם או לפני שיצבור תאוצה נוספת? אכן, הוצאה לאור צריכה לזהות הזדמנויות ולהכות בברזל בעודו הוא חם. ההזמנות היא חד-פעמית. אם הוצאה לאור כלשהי לא תהי זריזה דיו ולא תעסיק כותב על נושא מסוים וכבר תשב על המדוכה, הוצאה לאור אחרת תתפוס את מקומה ותצליח להגיע לרווחים כספיים נאים בתוך זמן לא רב.

אם כן, ספרים על רפואה זה הטרנד העכשווי ונראה כי כמו שיש תחרות בין הרופאים לחיידקים, יש תחרות בין ההוצאות לאור לגבי כתיבה ופרסום ראשון של ספר על הקורונה. אתם מוכנים להמר מי תהיה ראשונה?     

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן