אילו ספרים קהל הקוראים אוהב?

הרבה ז'אנרים ספרותיים הומצאו במאה השנים האחרונות. כך מאז המצאת הדפוס התחוללו שינויים גדולים בשוק הספרים, בשעה שאז לפני שלוש מאות שנה, עלות הדפסתו של ספר היה יקר מאוד ורק עשירים או בעלי אמצעים כספיים היו יכולים לעמוד בכך. אולם ההתפתחות התעשייתית והטכנולוגית הביאה להורדה משמעותית במחירי הדפוס, וכיום ניתן למכור ספר במחיר ריאלי לצרכן, מחיר ששווה לכל נפש.

ספר הוא עוד סחורה בשוק התרבות והוא שווה ערך לסרט, להצגת תיאטרון, לתערוכת ציורים, וכו'. התרבות היא מגוונת ומכילה בתוכה אלמנטים רבים, שנועדו לשעשע את האדם ולהנעים את זמנו. ככלל, האדם בעידן המודרני מחפש מה לעשות ולענג את נפשו, ואין טוב יותר מקניית ספר טוב, שהפיקה הוצאה לאור, שיעשה עבורו את העבודה. אך מה קורה אם הספר שרכש אינו לטעמו? יותר מדיי ספרים נערמים ארון הספרים הפרטי של כל אחד מאתנו, כאשר חלק מהספרים לא נקראו כלל עד תומם.

ובאמת, אין כל פסול לעזוב את הספר לנפשו אם אתם חשים כי הוא משעמם או לא לטעמכם. לעתים קוראים כופים על עצמם לקרוא את הספר, הם מרגישים מעין מחויבות לסיימו, משום שילמו בעבורו. קריאת ספר זו אפוא עבודה ממש, והאדם פעמים רבות לא יעזוב אותו עד שיקרא את סופו, למרות ייסוריו. לכן ההמלצה שלנו היא לעזוב את הספר, להניחו בצד. הרי קנייתו של ספר שעלתה בממוצע 80 ₪ היא הרבה יותר משתלמת מצפייה בסרט קולנוע שנגמר בתוך שעתיים. הספר מלווה אותנו שעות רבות ואפילו ימים רבים, ולא יקרה דבר אם לאחר מספר שעות נעזוב אותו. המחיר הזול ש\ל ספר, באופן יחסי להיסטוריה שלנו, מאפשרת לנו לרכוש ספרים כרצוננו, כמעט בלי מגבלה כספית, ולכן אך טבעי הוא שספר זה או אחר ישעמם אותנו או לא יעמוד בציפיותינו.

איזה ז'אנר ספרותי הקהל אוהב?

ככלל, הקהל הישראלי אוהב ז'אנרים רבים מבית מדרשה של הוצאה לאור, ובעיקר ספרי פרוזה או ספרי עיון פורצי דרך. אולם מתברר כי גם ז'אנר ספרי השירה יכול להצליח מאוד, אם מחבר הספר מוכיח כישרון כתיבה ושיריו מצליחים לרגש או לגעת בקוראים רבים. הקהל הישראלי פתוח לסגנונות כתיבה רבים ויש ספרים שראו אור והפתיעו אפילו את עצמם. הם היו לרבי מכר והצליחו לחדור ללבם של רבים.

לסיום ניתן לומר ששוק הספרים משתנה כל העת, וכיום דרים זה לצד זה ספרים מסגנונות שונים, והקהל הישראלי מחבק אותם באהבה.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן