תהליך הכתיבה של ספר שירה

לפני שחשבתי בכלל לפרסם ספר אצל הוצאה לאור, כתבתי ספר מזה שני עשורים כשמירב הקשב בהם הופנה לדיון האמוני שמתחולל בי. במגע עם שירי ניסיתי לרוץ ולתאר לחבר'ה את החזיונות וההתרגשויות הנוגעים לחוויית האמונה בייחוד. ראוי בעיני לתעד היכן וכיצד ה' עשוי להופיע- למשל בעודף כסף קטן- 'האם יספיק הסכום המדויק לנסיעה ממקום רחוק וזר הביתה באמצע הלילה?' או בכתוביות לסרט המתמללות מחשבות בזמן אמת.

כמו בזוגיות, גם ברבות השנים של חווית האמונה, מתחילים באמת להכיר את השטיקים של הפרטנר. זה ניסיון שנזהר מאוד מגלישה למגדל בבל או ל'רוחניות' במובן הקשקשני ומצטלצל.

כל משורר באשר הוא, וגם המשוררים המפרסמים את פרי עטם אצל הוצאה לאור גדולה או בינונית, נוהג להתעכב על ה'תודעה המשוררית' שלו ולאמוד את טיבה. בכל זאת מדובר באיזו הפרעה אוטיסטית (יש לברוא לה מונח ב- DSM) שבמגעה עם המציאות החברתית נדמית כאיזה שיגיון פסיכי.

בקובץ השירים שיראה אור בקרוב מטעם הוצאה לאור הדובדבן ישנו פרק המוקדש ל'משורר', וכמה ציטוטים מתוכו יטיבו לתאר את ההרגשה שבדידותה חריפה, מצד אחד, אך תוצריה משכרים.

בנסיעה באוטובוס כשאני מביט מעבר לחלון אני מוצא את עצמי פעמים רבות חוזר ומגלגל את הפראזות האלה אודות המשורר, כמרשם לאנטיביוטיקה נגד הפסיכיות הזאת, למשל בשיר "מסכן המשורר": "גופו/  רירים סופגה/ הולך אל מול הים/ צם/ ומתקלף/ רועד רירים/ שירה/ בראש הכול מוכן/ על פי טורים/ המרד הילדי/ הרגישות החמוצה".

מן הצד האחר חווית הכתיבה מזמנת התעלות רוחנית. התייחסות לכך ניתן למצוא בשיר "האמן": "אלוהימו מנחית השראה/ בזמן אותו הילוך של הדמות המצוירת מעבר לצוק/ שממשיכה לרוץ יותר זמן מכולם/ הרגליים כפרופלור והיא מבחינה באיחור/ שהיא באוויר/ בנקודות קיצון הוא מסובב את העולם/ בזוויות מדליקות/ ומזרים לחיי היוצר פעפוע עדין/ כמו שמפניה רכה ושאנטי".

הנחמה מצויה גם בקורא- "גם השירים/ מכוונים לבני האדם/ בם הריצוד/ בם ההאמפטי- דאמפטיות/ המקסימה".

ספר השירים החדש הוא מאתגר, מעניין ומאפשר לקוראים להתבונן בו ולהגיע לידי תובנות חדשות באשר לחייהם. אני מזמין את כולכם לרכוש את הספר כשהוא יראה אור וליהנות ממגוון שירים שבוודאי ישפיעו על התרבות בישראל.

שלכם,

עידוא דגן

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן