ספר שירה – תמונות נפש

"הספר הוא הבוס," כך נהג אלפרד בסטר, סופר מדע בדיוני, לומר. וצדק. לא פעם אני מרגיש שהשירים שלי כותבים את עצמם, ולי לא נותרת אלא המשימה הטכנית של ההדפסה. אינני נוהג לבחור נושא בדרך כלל –  השיר יכול להתגלגל למקומות שונים, ורק בסופו של דבר הופך לרעיון מוגמר.

כל דבר יכול לשמש עבורי כחומר גלם לכתיבה. תערוכת ציורים, שבר חלום, משפט שנאמר באקראי, צירוף מילים יוצא דופן, תצלום של כביש ריק בזמן שקיעה. אחד משיריי הינו אוסף של שורות שנכתבו במקומות ובזמנים שונים. כשחיברתי אותן יחדיו, היה זה כאילו מקומן היה זו עם זו מלכתחילה, להפתעתי. יצירה אחרת שלי נכתבה מן הלא מודע, שטף של משפטים שרקמו עור וגידים כפורקן אקסטטי ויחדיו יצרו אוסף של תמונות אפוקליפטיות. אף פעם לא כתבתי באופן חופשי ומשוחרר כל כך, מבלי לדעת מה ייצא תחת ידי, פשוטו כמשמעו.

הכתיבה משעבדת את זמני כאלכוהול, וכמוהו מעודדת את מצב הרוח, פחות ההנגאובר. חיסרון בולט הוא שאינני מרגיש שאני מצליח להדביק את התמונה שבעיני רוחי, כאילו היד הכותבת היא מעין מסננת של הדמיון שפולטת חיקויים שנגרסו. זהו בעצם מאבק לשלמות הנכנע מראש בידיעת התוצאה הסופית – אבל, כמובן, אינני יכול שלא לכתוב.

שירה עבורי היא כמו חריצים לנשמה. וכמו מבט דרך חריצים, נותנת תמונה של צבע וצורה בלתי גמורה, שעל הקורא להשלים אותה בעצמו. ובכך אני חושף את הרשת הסבוכה של הרהוריי הבלתי פוסקים באהבה, פחד, דמיון וניתוח עצמי. לפעמים הלך רוח, לפעמים דמויות מעולמות עתידיים או קדומים. לא פעם זהו ניסיון לאחות את ה"נפש שבורה חולה בתוך הים", אם לצטט מצ'רלס בוקובסקי. 

והיו לי מורים מופלאים ללמוד מהם. דוד אבידן, ויסלבה שימבורסקה, ת. ס. אליוט, ויליאם באטלר ייטס, הומרוס. לא אחת מצאתי את עצמי מחקה אחד מהם, עד שלבסוף גיליתי סגנון משלי הנסמך על התנסות וחקירה מתמדת. השירים שקראתי ואני קורא היום –  מעוררים בי סבך סותר של רגשות: התפעלות, קנאה, התקוממות, כאב, פליאה, אין אונים (אין כמו קנאה כדי לדרבן אותי לכתוב משהו משלי).

לקרוא שירה טובה זה כמו להחזיק זכוכית מגדלת מעל תמצית מזוקקת של רעיונות ורגשות. ולכתוב שירה כזו? כמו לתת לאסיר מפתח. מפתה, לא כן?

הספר שלפניכם, שייראה אור אצל הוצאה לאור הדובדבן, מנסה מביא מקבץ משיריי שנכתבו בשנים האחרונות. מהם בני שורה או שתיים בלבד ואחרים מתפרשים על כמה עמודים; כאלה שהורתם בכאב וכאלה שנולדו מתוך התרוממות הרוח שבתפיסת המוזה החמקמקה. וכל אחד מהם מאפשר בדרכו להציץ פנימה, אל תמונת הנפש שלי.

שלכם,

אלון אשתר

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן