ספר על יצירתו של ש"י עגנון

במשך שנים רבות של הוראת ספרות היו יצירותיו של ש"י עגנון פסגת עבודתי החינוכית, כשהיצירה "תהלה" מהווה בהן שיא. כששמה של היצירה העלה בדרך אסוציאטיבית את הפסוק: "ואל תתנו דמי לו עד יכונן ועד ישים את ירושלם תהלה בארץ" (ישעיהו, ס"ב, ז'), עלה בבירור הקשר בין הדמות הראשית של היצירה, תהלה, ובין מהותה של ירושלים. שלב אחר שלב נחשפו הרמזים מן המקורות המחזקים קשר זה.

בדרך לפרסום הספר

בזה אחר זה נחשפו האסוציאציות והרמזים מתוך היצירה, הנקשרים למקורות מן התורה שבכתב ומן התורה שבעל פה. תוך כדי התהליך של ארגון המובאות והרמזים ביצירה, נסקרו מירב מאמרי הביקורת שנכתבו עליה. התברר שבצד המגלים ביצירה רוח של טוהר וקדושה, רואים בה אנשי הזרם הפוסט מודרניסטי דגם של בעיטה והתרסה נגד כל המקודש והמקובל בעולמנו הישן. בעוד המבקרים הראשונים התפעמו לנוכח דמות הצדקת המופלאה העומדת במרכז היצירה, הרחיקו לכת החדשנים שבהם עד כדי האשמתה בגילוי עריות בהתרסה כלפי שמיא ובטירוף.

הוצאה לאור של הספר

בספר זה, בעזרת הוצאה לאור הדובדבן, ברצוני להציע דרך קריאה של העלאת כל ההקשרים הלשוניים והתוכניים מן המקורות, במטרה להשיג את כוונתו האמתית של היוצר. יש בה קרוב למאתיים מובאות הנרמזות באופן ברור בסיפור, חלקן בציטוט וחלקן באסוציאציה. אי אפשר לרדת לעומק משמעותה של היצירה מבלי להזדקק למשקעים אלה.

"רוצה אני שאגרתי תיכתב משלי", אומרת תהלה לסופר כשהיא מטילה על כתפיו את השליחות הנעלה של העלאת סיפור חייה על הכתב, ומוסיפה: "כתוב באותיות של הסידור או באותיות של התורה". את השילוב של שני מרכיבי הוראת הכתיבה הזו מחמיצים רוב המבקרים הספרותיים, כשהם כותבים "משלהם", ולאו דווקא ברוח של סידור או  תורה.

בארבע הדמויות סביבן נרקמת עלילת הנובלה "תהלה", שאותה ניתן לקרוא בקרוב, לאחר שיסתיים תהליך הפקת כתב היד: הסופר, הרבנית החולה, החכם הירושלמי ובמרכז – הזקנה המופלאה, תהלה, פורש לנו ש"י עגנון את סיפורה הקסום של ירושלים, הדור השב אליה מן הגלות הדוויה ועולם התורה ההולך ומצמיח בה את תורת ארץ ישראל מתוך תורה של חוץ לארץ. בעומק הסיפור הפשטני טמונה מגילת חייה הסוערים והמרגשים של ירושלים, עיר הקודש, עיר הנצח.

שלכם,

רות בן-פינחס

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן