כמה כותרים רואים אור מדי שנה?

מספר הכותרים שיוצאים לאור מדי שנה בישראל, כ-7,000. וכמה כותרים יוצאים בכל רחבי העולם? מיליונים. אכן, הביקוש לספרים מכל הסוגים ומכל הז'אנרים עולה מדי לשנה, בהתאם לעלייה בפריון ובמספר האנשים החיים על הגלובוס, והרווחים בהתאם. ולכן מדי שנה קמות הוצאות לאור נוספות המנסות להשתלב בשוק הספרים המקומי והעולמי ולמכור את ספריהן לקהל הרחב. תהליכי הגלובליזציה הביאו לכך שכדאי למכור ספרים במדינות שונות בעולם ואגב כך להטביע חותם ממשי.

הוצאות לאור שמחות לקבל כתבי יד מרתקים ומעניינים, כאלה שיתקבלו באהבה על ידי קהל הקוראים. בסקר שנערך לאחרונה פורסם כי יותר ממיליון ספרים נמכרים בישראל בשנה, מספר שיא שמוכיח כי הקהל הישראלי אוהב וצורך ספרים למכביר. אמנם רשתות הספרים השונות הפחיתו את המחיר לצרכן של ספרים רבים, וכיום ניתן לקנות שני ספרים במאה, אך עניין זה הגדיל את נגישות הספרים לקהל הרחב והפך את שוק הספרים לזול הרבה יותר.

הוצאות לאור מפרסמות כותרים רבים ובוחנות בעיון את כתבי היד המגיעים אליהן. הוצאות לאור, כמו הוצאת ספרים 'הדובדבן', מנהלות תהליך של אבחון ובקרה כדי לאתר כתבי יד איכותיים ובעלי פוטנציאל מסחרי. התהליך אורך מספר שבועות ובסופו מתקבלת החלטה בדבר פרסום כתב היד.

לאיזו הוצאה לאור לשלוח את כתב היד?

לא כל הוצאות לאור ישמחו לקבל את כתב ידכם משום שכל אחת מהן מתמקדת לעתים בז'אנר מסוים. כך שלפני שאתם שולחים את כתב היד אל הוצאות לאור, ודאו כי הוא מתאים ורלוונטי אל הוצאה לאור זו או אחרת. בארץ יש הוצאות לאור רבות ומגוונות וכמה מהן עוסקות בתחומי נישה, כגון ספרי בישול, עסקים, רוחניות ועוד. כך שעליכם להכין שיעורי בית, מעין מחקר קטן, כלומר להכין רשימה של הוצאות לאור ולהתחיל לשלוח את כתב היד.

כיצד לשלוח את כתב היד אל הוצאות לאור?

יש הוצאות לאור המאפשרות לשלוח כתבי יד באמצעות הדואר האלקטרוני, כמו הוצאת ספרים 'הדובדבן'. תהליך זה קצר יותר, מהיר יותר, מה עוד שהשולח מקבל הודעה כי כתב ידו התקבל בהוצאה, מה שלא קיים בנוגע לעותק של כתב היד הנשלח בדואר.

בתוך כמה זמן נותנות הוצאות לאור תשובה?

לכל הוצאה לאור זמן תגובה משלה, הכול תלוי במספר כתבי היד המגיעים אליה ובמספר המועסקים בה. בכל מקרה, הוצאות לאור, כמו הוצאת ספרים 'הדובדבן', משתדלות לקצר באופן ממשי את מתן התשובה.

מה הם השיקולים של הוצאות לאור?

להוצאות לאור יש שיקולים מסחריים, אחרת הן אינן ישרדו. לפיכך הן מחפשות כתבי יד אטרקטיביים, איכותיים ובעלי פוטנציאל כלכלי. מובן שהצלחת הספר תלויה גם באיכות ההפקה ובאיכות העריכה, העיצוב הגרפי, הדפוס והשיווק. הוצאות לאור, אך לצערנו לא כולן, יקפידו על שלבים אלו וישקיעו משאבים רבים כדי להפיק ספר מהודר ואיכותי שיתקבל בשמחה על ידי קהל הקוראים.

האם המחבר שותף בתהליך הפקת הספר של הוצאות לאור?

לרוב כן. הוצאת ספרים 'הדובדבן' משלבת ומשתפת את המחבר בכל שלבי התהליך, אך לא כל הוצאות לאור עושות כן. יש לשאול כל הוצאה והוצאה אם תהליך ההפקה מתבצע יחד עם המחבר ואם הוא מקבל, למשל, את כתב היד לעיונו לאחר שלב העריכה, אם דעתו נשמעת באשר לעיצוב העטיפה ועוד. שיתוף פעולה פורה בין המחבר ובין הוצאות לאור יבטיח כי הספר שייצא לאור יהיה איכותי ומגובש.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן