הוצאה לאור של קסם ההורות

בשנים הראשונות לפעילות גן הילדים חשתי שלהורים יש השפעה עצומה על התפתחות דפוסי התנהגות של ילדם בבית. חלק מדפוסי התנהגות אלו מקשים מאד על ההתנהלות היומיומית של המשפחה. כך כשהילד נאבק בהוריו ואינו מוכן לשתף פעולה כמעט בכל חלק של סדר היום, מהרגע שהוא קם מהמיטה בבוקר ועד שהוא חוזר אליה בערב. כך כשהילד לא מוכן להירדם, ועושה הכל כדי שההורים יהיו איתו עד שיירדם בשעות המאוחרות של הערב ועוד ועוד.

ראיתי שהילד מביא דפוסי התנהגות אלו אל הגן.

ידעתי שנכון יהיה ללמוד על 'הורות' לגיל הרך, כדי להבין את מקור הקשיים של ההורים ביחסים שהם בונים עם ילדם וכך אוכל לעזור להם לאפשר לילדם לחזור אל דפוסי התנהגות שמאפשרים בניית יחסים טובים במשפחה והתנהלות יומיומית תקינה.

בדרך לכתיבת ספר ראשון

וכך החלטתי ללמוד ב'מכון אדלר' במסלול של הנחיית קב' הורים.

כבר במהלך שנות הלימודים במכון אדלר, החלטתי להנחות סדנאות בגן, ואפילו לתת להורים ייעוץ פרטני. ראיתי את פניהם הבורקות של ההורים כשהם החליטו לעשות שינוי, וראו בזמן כמעט מיידי, ובד"כ מהיום למחר, את השינוי לטובה שחל בילדם.

במשך השנים נפגשתי עם עשרות רבות של הורים. הפגישות עם ההורים בגן הילדים, השיחות עם ההורים ב'קול להורה' – קו הייעוץ להורים בגיל הרך מטעם ויצו העולמית, וייעוץ פרטי שנתתי בביתם של ההורים, הביאו אותי למסקנה הפשוטה שיש בקהילת ההורים לגיל הרך בישראל צורך ברור ואמיתי הן בידע על התפקיד ההורי שלהם והן בקבלת כלים מעשיים שיאפשרו להם לממש את החזון ההורי שלהם יחד עם בניית יחסים טובים עם ילדם.

חישבתי לעצמי, שאם אמשיך לתת ייעוץ להורים גם במאה השנים הקרובות, לא אוכל להקיף את כל קהילת ההורים לילדים בגיל הרך. הבנתי שעלי לעשות מעשה ולכתוב את הידע שצברתי מתוך הניסיון והמגע עם ההורים בשבע עשרה השנים האחרונות.

פרסום דרך הוצאה לאור

אך אליה וקוץ בה, במשך ארבע שנים 'התבשל' במוחי לכתוב את הספר 'קסם ההורות' ולפרסם דרך הוצאה לאור תוך שאני נותן לו כותרות שונות כגון 'הורות קצת אחרת', 'השפה הנסתרת של הילד – קוד פתוח להורה', ועוד שמות אחרים. ולא הצלחתי לשבת ולכתוב את הפרקים של הספר. לפני כשנתיים, במהלך קורס ב'אימון' שלמדתי במכון 'אלדר' אמרה לי אחת המנחות, כשסיפרתי שאני רוצה לכתוב את הספר: "גיא, תדע לך, שחלומות נוטים להתגשם'. אמירה זו החדירה בי מוטיבציה וישבתי לכתוב את ראשי הפרקים של הספר ותו לא. לא הצלחתי לכתוב את תוכן הפרקים. אולי הדבר נבע מתוך החשש מביקורת, וממה יגידו היועצים האחרים המכירים היטב את תחום ההורות. לפני כחצי שנה לערך, הדרכתי בקורס ליועצות טלפוניות ב'קול להורה'. לקראת סיום תהליך הכשרתן, הבנתי כי הן עדיין זקוקות ל'פרטיקה' של ההורות כדי להיכנס לתפקיד. ואז פתאום השתחרר "הפקק" וכמו קפיץ שנמתח ובבת אחת השתחרר, ישבתי לכתוב את 'קסם ההורות'. בתוך שבועיים בלבד סיימתי את כתיבת הספר.

ההשראה לשם הספר הגיעה אלי מתובנה שקפצה לה פתאום לראשי וממנה הבנתי כי מצד אחד הורות הינה תהליך מתמשך ולא מעשה קסמים חד-פעמי ומצד שני ברגע שההורה עושה שינוי בגישה, אזי ילדו מגיב באופן מיידי ממש כמו בקסם שבו מתרחש משהו שאולי הוא לא מובן – אך נראה !

התכנים של הספר

ההחלטה על תכני הספר נוצרה בשנות התנדבותי ב'קול להורה' שבהן זיהיתי מהם הקשיים השכיחים ביותר אצל הורים לילדים בגיל הרך – הקושי בסמכות יחד עם בניית יחסים טובים, הקושי בגמילה מטיטול, הקושי בפרידה מן הילד במסגרת החינוכית, הקושי בהתמודדות עם הפחד של הילד, הקושי להתמודד עם הריבים בין האחים, והקושי לאפשר לילד להירדם בעצמו.

ברגע שידעתי את שם הספר, ואת התכנים, הכתיבה זרמה לה בקלות יחסית.

לשמחתי הרבה נמצאת לצדי בעשרים ושלוש השנים האחרונות, זוגתי מורדית – גננת שהיא גם אישיות – וממנה ביקשתי לקרוא את הטיוטה הראשונה. בתום הקריאה מורדית הגיבה ואמרה: "גיא, אתה חייב להוסיף דוגמאות מהניסיון שלך ומהמפגש האמתי עם ההורים". בוודאי שלא אומרים 'לא' למי שהיא 'עזר כנגדך' ומיד התיישבתי להוסיף את הדוגמאות המופיעות בספר.

העליתי במוחי זיכרונות ממפגשים רבים כל כך עם הורים ובחרתי את הדוגמאות לשינויים שההורים עשו, כשהתגובה מצד ילדם והשינוי לטובה שחל בו התרחשה במהירות שהשאירה אותי פעור-פה.

וכמו שאמרו לפני "עם האוכל-בא התיאבון" ולאחר כתיבת 'קסם ההורות' כבר התיישבתי לכתוב את ספרי השני 'מיתוסים בהורות', אות ומופת מבחינתי לכך שאכן "השתחרר הפקק".

אכן, נוכחתי לדעת ש"חלומות נוטים להתגשם".

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן