הוצאה לאור של אדם גר ברחוב

מיהרתי אל ביתי עם סיום יום הלימודים בבית הספר היסודי "אור החיים". בטני המקרקרת זירזה את צעדי בתקווה לפגוש סיר של ספגטי ולא סיר של לפת מבושלת עם בשר. ירדתי בשביל המוליך לרחוב שלנו, בחנייה שיחקו מספר ילדים בהטלת אבנים לשלולית הגדולה שהתנקזה דרך קבע בצידה, הם התחרו מי יצליח להקפיץ את האבן יותר מפעם אחת. יותר מפעם אחת הסתיימה תחרות כזאת בהטלת האבנים אחד על השני ובשלולית קטנה של דם.

הוצאה לאור הדובדבן גאה להציג ספר שירים וסיפורים חדש ומיוחד, הרואה אור בימים אלה – "אדם גר ברחוב". בספר תיאור של יחסים אמביוולנטיים בין האדם שגדל ברחוב ובין הרחוב שגידל אותו, על אדם שכל כך אהב את הרחוב ואהב כל כך לעזוב אותו. הסופר יוחנן אוחיון, מורה במקצועו, הוא בעל תואר שני של ספרות עם ישראל.

על הגדר המקיפה את גן הילדים מול הבניין בו גרתי הייתה תלויה כביסה: סדינים צבעוניים, ג'ינסים, חולצות בגדי תינוקות ותחתונים גדולים שהתנוססו כמו דגל של מדינה חסרת בושה והעלו בי תמיד מחשבות מוזרות. תמיד יכולתי לדעת למי שייכת הכביסה, מי השכנה שהקדימה את כולם ותפסה את הגדר. מן העבר השני היו פרושים סדינים ועליהם פלפלים אדומים לייבוש וראשים של שום. כולם ניסו לנצל את חומה של השמש שהופיעה לה פתאום באמצע שבוע סגרירי. בידי החזקתי את השיר שכתבתי היום בכיתה על איש שגר ברחוב שהוא כל כך אהב, ואהב כל כך לעזוב אותו. המורה אתי, שהייתה מגיע מרחובות כל בוקר, התלהבה כל כך ובקשה ממני להקריא אותו בפני הכיתה. זכיתי לכמה פיהוקים למחיאות כפיים מאולצות שנגררו אחר מחיאות הכפיים של המורה. לאחר שסיימתי לאכול את הלפת והבשר מיהרתי כהרגלי אל התלמוד תורה של רבי מאיר. חציתי את הכביש , מרכז החנויות הקטן מצדו הימני החל לשקוק חיים: בית הקפה החל להתמלא בצללים שונים ומשונים אשר התיישבו ברביעיות למשחקי קלפים, הירקן סידר את הארטישוק , שהזכיר את שערו הפרוע,  על הבסטה שהציצה מן החנות שלו, אנשים נכנסו ויצאו מהמכולות  השונות שנשארו פתוחות. לאחר תפילת המעריב יצאתי את בית הכנסת ועברתי ליד דוכן הברקות, מספר אנשים התגודדו סביבו וחיכו להזמנתם המטוגנת. על גג המקלט הציבורי התיישבו כמה נערים ועישנו בדלי סיגריות שמצאו בסביבה, השכנות בבניין תפסו את עמדות הערב הקבועות שלהן על ספסל הבטון המוארך והחלו בשיחתן הקבועה  שתימשך אל תוך הלילה. חציתי את מבטיהן של השכנות הסקרניות והגעתי אל המדרגות בשלום. כוס תה חם עם נענע חיכה לי כבר על שולחן המטבח.

הנחתי את הכוס הריקה על שולחן המטבח ונשקתי לאמי, האוטו בחנייה היה כבר עמוס. המחשב שלי, שקיות של בגדים, ארגזים מלאים בספרים וכל מיני חפצים שאספתי במהלך השנים. לא פשוט לאיש לעזוב את אביו ואת אמו ולדבוק באשתו. אשתי דילגה בקלילות מעל השלולית בחנייה והתיישבה באוטו.  אמרתי לה שאני עולה הביתה להביא את מחברת השירים ששכחתי במגירה, שירים שכתבתי על הרחוב ועלי. בגיל עשרים ושמונה אני עוזב את הרחוב ברגשות מעורבים.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן