ההיסטוריה של הוצאות ספרים

מאות שנים, וכיום הן משגשגות ברחבי תבל וחודרות כמעט לכל בית ואזור מגורים. הוצאות ספרים מבקשות לעניין את קהל הקוראים בספרים יוצאי דופן, מקוריים, מעוררי השראה ועניין, ואגב כך להגיע גם לרווחים כלכליים.

במאה החמש-עשרה הודפסו כשלושים אלף ספרים, מתוכם מאתיים וחמישים רק בשפה העברית. מובן שהדפסת עותק של ספר הייתה יקרה, ורק העשירים יכלו להרשות לעצמם לרכוש אותו. במאה השש-עשרה כבר היו מספר עשרות של בתי דפוס, רובם באיטליה, ובין השאר הודפסו התנ"ך, המקרא, התלמוד וספרות הלכה.

הוצאות ספרים במתכונתן הנוכחית עברו שינויים רבים ותהפוכות גדולות, ועם השנים התרחבו הז'אנרים ותחומי הכתיבה. קשה היה לדעת לפני חמישים שנה, כי בשנת 2011 יודפסו ספרים העוסקים בבישול, בעניינים מקצועיים, בהילינג, בתרפיה, ועוד.

כיום ניתן למכור כל דבר, אך התחרות על לבו של הקורא הישראלי קשה ביותר. ולכן הוצאות ספרים צריכות לשחרר לשוק הספרים, רק את אלה היכולים לעניין את הקורא הישראלי והיכולים למכור כמה שיותר עותקים. עם זאת הוצאות ספרים חייבות לשמור על איכות התוכן ועל אמנות הכתיבה. סיבות אלה מביאות לכך שהן דוחות את רוב כתבי היד הנשלחים אליהן.

מה לעשות כדי שכתב היד יתקבל אצל הוצאות ספרים?

יש המון טיפים והמלצות, אך החשוב ביותר הוא לעניין קרובים ובני משפחה בכתב היד שכתבתם. אולי בעקבות הערותיהם תשנו דבר מה, תמחקו פרק או שניים ותכתבו אחרים, תשמיטו דמות שאינה רלוונטית ותכתבו על דמות אחרת, ססגונית יותר. חשוב מאוד שקוראים נוספים יקראו את מה שכתבתם, ורק אחרי שינויים ותיקונים, תשלחו את כתב היד.

נדחיתי באחת, האם יש סיכוי להתקבל באחרת?

בהחלט. הוצאות ספרים הן רבות ומגוונות, ויש גם עניין של טעם אישי. בעבר קרה שכתב יד נדחה על ידי מספר הוצאות ספרים, והתקבל בסופו של דבר על ידי הוצאת ספרים ותיקה.

האם להוציא ספר בעצמי?

ממש לא, אלא אם צברת ידע מתאים בתהליך הפקת הספר. לשם כך ייסדנו קורס מו"לות חדש, המיועד לאנשים המעוניינים להפיק לבד את ספרם או להקים הוצאת ספרים חדשה. תהליך הפקת הספר הוא אפוא עבודה מורכבת ומקצועית, כך שאם תעשה זאת לבד סביר להניח שכספך ייזרק לפח. התוצאה לא תהיה משביעת רצון ועוגמת הנפש תהיה רבה.

הוצאה לאור מחפשת כתבי יד ייחודים. אולם אין זה דבר קל. יש לבחון היטב כל כתב היד, להעבירו למספר קוראים, ורק אחר כך לקבל את ההחלטה המתאימה.

התחרות על לבו של קהל הקוראים הישראלי קשה, וכך גם התחרות על לבן של הוצאות ספרים. אנשים רבים כותבים ספרים ורוצים שכתב ידם יתפרסם ויונח על מדף הספרים בחנויות המובחרות. ולכן כדי להגשים את החלום תמציאו את הגלגל, כתבו ספרים שלא נכתבו בעבר, כתבו על נושאים מקוריים ושאין אודותיהם חומר רב וחשבו כיצד לעניין את הקורא. כמו כן עליכם לשלב בין עולמכם, קרי תחום התעניינותכם, ובין עולמו ורצונותיו של הקורא. השילוב הזה הוא הנוסחה המנצחת.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן