שיתוף פעולה בין סופרים וכותבים

לאור כל המחקר עד כה שכללו תצפיות, ראיונות, שאלונים ורפלקציות הדדיות ראינו שהמצב בשטח יותר מסובך ממה שחשבנו מלכתחילה, וקשה לסופרים ולכותבים להתקבל אל הוצאה לאור, אם כי הדבר אפשרי. אמנם אנו עוסקים במחקרים זה מספר שנים, אך ניתן לומר שאף פעם לא התעמתנו עם הנושא לעומקו בצורת ניתוח מחשבתי עמוק.

ראינו שכיום להיות סופר מוכר זו משימה לא פשוטה. ישנן אפילו הוראות מפורשות של מנחי סדנאות כתיבה איך לכתוב ספר מעניין, אך אלו רחוקים מן המציאות ואינן עוזרות ממש. את המשפט הזה "יש סיכוי שתהיו סופרים מוכרים" שמענו לפחות שש פעמים במהלך שנתיים של עבודתנו וזה מסכם מבחינתנו את המצב בשטח. בשיחות שעשינו עם לפחות שני סופרים מאוכזבים ניסינו להעלות בפניהם את חשיבות ההשתתפות בסדנאות כתיבה, אך נתקלנו בדלתות סגורות והם טענו שאין להן כל ערך. אפילו שהראנו נתונים סטטיסטיים מדויקים עדיין לא קיבלנו תשובה מספקת כיצד ניתן לשפר את איכות כתב היד כדי שזה יעזור לסופרים להתקבל אל הוצאה לאור.

בניית תכנית פעולה

בשלבים הבאים ננסה לבנות תכנית פעולה התערבותית שבה נוכל לשנות את גישת המחברים ולהביא לכך שיותר סופרים יצליחו להתקבל אל הוצאה לאור. לכן בתכנית הפעולה ננסה לפחות לעבוד בקריטריונים של אנחנו מול המחברים ופחות אנחנו מול הוצאות לאור. בעקבות התעמקות בנושא הועלו מספר שאלות חדשות בנושא זה. שמנו לב שחלק גדול מהשיחות בינינו ובין סופרים מאוכזבים יצאו למעשה מהמסגרת של השאלה כיצד ניתן לשפר את איכות כתב היד ועסקנו יותר בשאלות, כמו מה זה שיתוף פעולה כאשר כל אחד ראה בצורה קצת שונה את עניין שיתוף הפעולה. בעקבות שני נושאים אלו השאלה המרכזית שבה התעמקנו היא לא כיצד לשפר את שיתוף הפעולה בין מחברים ותוך כדי כך לשפר את איכות כתב היד. למה הכוונה שיתוף פעולה? סופר אחד שסיים לכתוב את ספרו יראה לאדם/עמית שעושה זאת גם ושניהם יחליפו רשמים. שיתוף פעולה זה ישדרג את איכות כתב היד של שניהם. השאלות שצריכות להישאל הן: למה לא חשוב למחברים שיהיה שיתוף פעולה? למה לא חשוב להם לשפר את שיתוף הפעולה? מדוע לא בנויות תכניות מתוכננות לכך ומכאן הגענו למסקנה שהנושא ככל חשוב ללבנו אולי לא בגלל שאנו באמת רוצים לשפר את שיתוף הפעולה, אלא יותר מזה. עד עכשיו היה חשוב לנו לשפר את שיתוף הפעולה כדי שנוכל לעזור לסופרים לממש את יעדיהם. עכשיו יותר חשוב לנו הוא הערכתנו העצמית, כלומר אנו רוצים להרגיש מועילים. מוחו של האדם מנסה לומר משפטי הצדקה, כגון "זה לא אפשרי", "אף אחד לא יסכים לכך", "אין לזה כל ערך" וכו'. יכולנו להמשיך ולהתעמק בבעיה זו, אך בחרנו לחזור לשאלת הכיצד אולי בגלל שאנחנו פוחדים מהתשובות שנקבל אם נבצע מחקר פעולה שהוא על עצמנו. אם נכנס למבוכי נפשנו ומוחנו, נוכל להגיע לתשובות שאולי לא ימצאו חן בעינינו, ולכן החלטנו לחזור לנושא מחקרנו ההתחלתי,

מחקר שיעזור לסופרים

אם נחזור אחורה לתחילת המחקר, אחת השאלות הייתה למה בחרנו בנושא זה. אם ניקח את שאלת הלמה, נוכל להבין היאב את מהות השאלה ואולי את ההיסוס מהתשובה. למעשה, בשלב זה רצינו להפוך את שאלת המחקר ולשנות את מסלול העבודה, אך איננו בטוחים שדבר זה אפשרי משום החשש שלא נגיע לתשובות הנכונות ואיננו יודעים אם הדבר ניתן במחקר פעולה זה. אנו רוצים להגיע לתשובה כיצד ניתן לשפר את שיתוף הפעולה בין מחברים למרות הכול. גם אם מניע אותנו עניין כלשהו, משום שאנו בעצמנו רוצים להתקבל, עדיין אנו רוצים לפתור את השאלה ממניעים אישיים. או  שמדובר בצידוק עצמי או שאנו רוצים לשפר את שיתוף הפעולה למעננו או למען המחברים האחרים. אלו שאלות קשות שלא בטוח שנמצא לגביהן תשובות, אך אם נוכל במחקר זה ולו במעט לשפר את שיתוף הפעולה בינינו ובין הסופרים האחרים ובינו ובין עצמנו, נוכל לשדרג את כתב ידנו ואולי פעם להתקבל אל הוצאה לאור.

להתקבל אל הוצאה לאור

שיתוף פעולה יעזור לכולם, אך חשוב לזכור שיש עדיין סיכוי להתקבל אל הוצאה לאור גם לבד. כלומר, יש כאלה שכתבו נושא מעניין, מאתגר ומבריק, כזה שיתקבל באהבה אצל הוצאה לאור, ולכן כדאי לנסות ולהציב לעצמכם יעד ברור. ואם כשלתם במשימתם, אפשר לשתף פעולה =עם אחרים ולקבל ייעוץ מקצועי. בסוף, וזאת אתם תראו, תוכלו לממש את יעדיכם.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן