פרסום ספר אצל הוצאה לאור

הוצאה לאור שואפת לקבל כתבי יד מאתגרים, מעניינים, מעוררי השראה. כזה הוא כתב ידו של עידוא דגן "פוטו-אופ" לשמקל'ה", שבו אסופת שירים יוצאת דופן. ספרו יראה אור בחודשים הקרובים, ובכאן, במאמר זה הוא פורס בפנינו את רקע לכתיבת ספרו.

וכך הוא כותב:

גדלתי בבית חילוני מהמעמד הבינוני בצפון. יהודים של יום כיפור. בקובץ השירים שאני מציג פה- "פוטו-אופ לשמקל'ה", כ- 60 שירים מעשרים השנים האחרונות המתארים אמונה דווקא מנקודת מבטו של ישראלי חילוני והומו. איך הגעתי לאמונה? אולי כמה תחנות בדרך יעזרו לענות על כך.

בנערותי סייעתי לאחי הגדול בהפקת סרט הגמר שלו במהלך לימודי הקולנוע, על בית המקדש השלישי בתודעה הישראלית- "השם והכתובת" הוא נקרא, ולמרות שמעולם לא שודר (עדיין), הוא חרט אצלי לראשונה את תודעת האמונה.

כשכתבתי שיר ובו בעצם מוצגת שאיפתי לצאת לחופשה מהכתיבה ומהחיים, ואגב כך לשאוף לכך שתהיה הוצאה לאור שתפיק את ספרי, יום למחרת מצאתי עצמי בשדה התעופה וראיתי בכך תחילתו של חוזה אמונה שימשיך ויתבסס במעלה החיים. בטיול כתבתי את השורות הבאות בשיר

"על הנדנדות האפורות של אירופה": משורר עברי מניח תיק בעיר זרה מאוחר בלילה/ על ידי תחנת הרכבת/ בתיק- תחבולותיו של משורר/ טריקים של נווד/ משורר בלי הכוח לקשר/ חרוז/ למרצפת/ בידיו גורלו/ ומעליו האל שותק/ את אחת השתיקות המפרות שלו/ איזה פארק יקראו על שמו?/ איזה מונומנט?"

בימים הראשונים להגעתי לעיר הגדולה, אז מי בכלל חשב להוציא לאור ספר ולפרסמו אצל הוצאה לאור, נזדמן לי לבקר במסיבת ברנז'ה שנערכה בסטודיו למשחק במרכז העיר עם סלבס מהמסך והבמה – אז הרגשתי במלא עוצמתו את הדיסוננס הקוגניטיבי שהאמונה יוצרת אצלי – מצד אחד רציתי להשתייך אליהם- אנשי העולם הגדול העוסקים באמנותם, ומצד שני הרגשתי זר, שאין לי דבר לחלוק איתם מחוויית האמונה הפנימית שלי- אפיקורסים כולם!

הדרך אל הוצאה לאור

בלימודי המשחק ביצעתי תרגיל של נביא- זעם הרכוב בתוך עגלת סופרמרקט- מה שהפיל מצחוק את מורתי שתחייה הבמאית רות קנר; בסיום שנת לימודי הראשונה שם, כבר העליתי הצגה שבה שרתי ערום בתוך אמבטיה ניידת.

בהמשך, לפני שעוד חשבתי להוציא ספר שירים ולהפיקו אצל הוצאה לאור, רכשתי השכלה בפסיכולוגיה. אצל פרופ' אברהם שוויגר, בעל השם העולמי, הוטל עלינו לבצע עבודת מחקר שדה בפסיכולוגיה קוגניטיבית. המחקר שלי – יומרתו הייתה להוכיח ביולוגית את האמונה כמרכז עצבי במוחו של המאמין, ואכן העבודה זכתה לציון- מצוין!

עבודת מחקר נוספת שערכתי במהלך לימודי- מן העניין האינטלקטואלי הנגדי- הייתה "תצפית משתתפת" בגן העצמאות-  בקורס מגדר של ד"ר דיאנה לוצאטו- האיטלקייה המקסימה, שעד היום מציינת אותו בפני תלמידיה כדוגמה למחקר נועז… ואולי כבדיחה.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן