כתב היד יישאר במגירה או יישלח אל הוצאה לאור?

בכל חודש נשלחים מאות כתבי יד אל הוצאות הספרים השונות. בשנה, מדובר באלפים. מתברר שרבים כותבים ספרים ואף אוהבים את המילה הכתובה. ואכן, הכתיבה נגישה לכל אחד, לעומת נגינה, פיסול ועוד הדורשים מיומנות קודמת.

אולם גם אם הכתיבה נגישה (וצריך רק דף ונייר, או מקלדת של מחשב כדי לעשות כן), לא כל אחד יודע לכתוב באופן מעניין, מותח ומאתגר. מכאן נשאל, איך אנחנו יודעים שאנו כותבים מעניין או לא? האם אנו מכירים בכל הכישורים הטמונים בנו? מתברר שלא. יש אנשים שאינם יודעים עד כמה הם מוכשרים לכתוב. כלומר, הם אמנם לא יודעים לנסח באופן תקין כל משפט, מרבים לכתוב בשגיאות כתיב ועוד, אך כיוון העלילה שלהם מעניין, מותח, יצירתי ואחר. כלומר, יש להם כישרון כתיבה.

ידוע לכול כי בהיסטוריה, היו אנשים שלא ידעו שהם סופרים כל כך מוצלחים. הם עבדו בעבודות שונות, היו שכירים, עסקו בתחביבים אחרים ועוד, אך מעולם לא ניגשו לכתוב וליצור. ואז פתאום ברגע אחד בחיים נפל להם האסימון והם החליטו כי עליהם לשבת ולכתוב, ולעתים זה קרה בגלל אירוע בחייהם, חוויה יוצאת דופן שהם חוו, אפילו מצוקה אישית וכו', ששינו את עולמם. דווקא מתוך המציאות שבה הם חיים, הם יצרו טקסט מקורי ומאתגר, שלא היו רבים כמוהו ולמעשה הטביעו את חותמם בשוק הספרים. אכן, תפנית מפתיעה בחייהם שקיבלו גוון אחר ומסעיר, מאתגר מעין כמוהו, והם בכלל לא ידעו שהם כאלו סופרים מוצלחים.

הפתעות חיוביות יש בחיים, ומתברר שאפשר לעשות הרבה כדי שהם יגיעו אלינו במספרים גדולים. כך אנחנו צריכים לחפש דרכים אפקטיביות להעשיר את עולמנו וליצור דברים חדשים שאיש לא עשה כן לפנינו. ליצור משהו אישי, ייחודי, אחר. ואת זה ניתן לעשות באמצעות כתיבת ספר.

אך מה עליי לעשות כאשר אסיים לכתוב? רובכם ודאי ישאלו. והתשובה – לשלוח אל הוצאות ספרים. ברור מאליו שכיום באמצעות האינטרנט והמדיה התקשורתית ניתן לקבל מידע מקיף על הוצאות לאור, להתרשם מספריהן, לקרוא את החומר באתר, להתעניין בז'אנרים השונים ולנסות להתקבל אליהן. ברור כי שיעור המחברים החדשים שזה עתה סיימו לכתוב את ספר הביכורים שלהם להתקבל אל הוצאה לאור אינו גבוה במיוחד. קשה להרשים הוצאה לאור אשר מקבלת בכל חודש מאות כתבי יד. תמיד אבל תמיד יימצא כתב יד בשל יותר, מעניין יותר, מאתגר יותר ממה שכתבתם. אך אל דאגה, תמיד אבל תמיד תוכלו ליצור אלטרנטיבה וליצור ייחודיות בכתב היד שלכם. איך? לכתוב על נושא שלא רבים כתבו עליו, לנסות לעניין את הוצאת ספרים כבר בעמוד הראשון, לסקרן, לגרום ללקטורים להשתוקק לקרוא עוד ועוד, בלי רצון להפסיק – וניתן לעשות כן. לחשוב על שם ספר מעניין, למרות שזה בינתיים יהיה שם ביניים, לכתוב תקציר ייחודי בבואכם לשלוח את הספר אל הוצאה לאור, לכתוב מדוע אתם חושבים שכתב ידכם ראוי לפרסום.

אם תעשו את כל אלה תגדילו את סיכויכם. לא צריך לומר לכם, עד כמה פרסום הספר והצגתו בחנויות הספרים הן הנאה גדולה ביותר וחוויה מסעירה ומהפנטת. רק אנשים שכבר הוציאו לאור את ספרם יכולים בוודאי להזדהות עם הנכתב כך. וכעת, צאו למלאכה ושלחו את כתב ידכם. הוא כבר משתוקק לצאת אל האור, להגיע אל קהלים רחבים.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן