התמודדות עם חסמי כתיבה

לפחות פעם אחת בחיים מתמודד הסופר עם חסמי כתיבה. זה לא עלול לקחת הרבה זמן, אבל כאשר זה תוקף, ההרגשה רעה ומאכזבת. אולם יש מספר דרכים לנצח את החסמים האלה, למוטט אותם ולחזור שוב לאותה חוויית כתיבה שהיא מנת חלקו של הכותב. א

אם אתה תקוע בפיתוח רעיון כלשהו בעלילה, קח צעד אחד אחורה. האם יש איזושהי סיבה שאינך יכול להתקדם? אולי הנך מעורער בנוגע לאירועים בחייך? אולי מדובר בעלילה עצמה שאתה חוכך בדעתך כיצד להמשיך מכאן והלאה. ייתכן כי תצטרך לחזור מעט אחורה, לקרוא את שכתבת, לערוך מעט את הטקסט או למחוק כמה משפטים. לפעמים אני כתובים סצנה מסוימת שאיננה מתאימה לרומן שלנו ואין בעיה עם כך. אם זו הסיבה, מחק את הקטע המדובר וכתוב משהו חלופי במקומו.

אם קטע העלילה הוא לשביעות רצונך, קח הפסקה מהכתיבה עצמה. זה לא עלול להימשך זמן רב. לעתים יום אחד אחרי כן ולאחר מנוחה קלה, תחוש יצירתיות חדשה שתעזור לך לחזור לכתיבה בכוחות מחודשים. אם זה לא מסייע לך, נסע לעבוד על פרויקט דומה אחר, קטן יותר. אולי נושא הכתיבה שלך דורש יותר מחקר כדי לדעת איך להמשיך ולהתקדם בכתיבת העלילה.

כאשר חסמי הכתיבה מונעים ממך אפילו להתחיל לכתוב עלילה, יש שלבים אחרים שאתה צריך לעשות. אם כתבת לאחרונה המון, ייתכן כי אתה עייף מכך, והרעיונות לכתיבה נתקעים או אינם פורצים קדימה. כתיבת רומן אחרי סיום רומן אחר בלי לקחת פסק זמן של מספר שבועות, מתיש מאוד. אולי תנסה ליצור סגנון חדש של כתיבה, אחר מכפי שאתה רגיל אליו, דבר שיעורר בך תשוקה עזה לכתוב. מומלץ לא לכתוב באותו סגנון כל הזמן ובוודאי שלא באותה נושא. למשל, אתה יכול לכתוב רומן היסטורי ואחר כך לכתוב על חיי הזוגיות העכשוויים בבועה בתל אביבית. לעתים תחוש פרץ של יצירתיות שיעזור לך לכתוב. על ידי התנסות בסגנונות כתיבה שונים, אתה בונה את יכולותיך.

מובן שלעתים חסמי הכתיבה יכולים להיות ממושכים, לא משנה אילו צעדים אתה לוקח כדי למנוע זאת. במקרה כזה קח פסק זמן ארוך יותר מכתיבה. חלום פרסום ספרך אצל הוצאה לאור לא נגוז. צא לטיול ארוך, אולי למדינה אחרת, תשאב רעיונות חדשים, תיחשף לתרבויות שונות. בסיום הטיול כתוב את רשמך ונסה לפתח רעיון לעלילה. חושב על האנשים שעמם נפגשת. התנסות בחוויות חדשות הן מפתח לשבירת מחסומי כתיבה משום שמוחך מלא בתובנות חדשות ומפתיעות. כל זה יתורגם לרעיונות חדשים אשר יישומו הלכה למעשה בספר שלך.

זכור, חסמי הכתיבה הם אינם נצחיים, אפילו אם הם נראים כך. המשך לנסות וכתוב כאשר תוכל. גם אם אתה חושב שהכתיבה שלך כרגע אינה מן המושבחת וביכולתך לכתוב עלילה איכותית יותר, כתוב בכל מקרה, תגרה את מחשבתך, זה הצעד הראשון.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן