הוצאת ספר לאור

באיזה ז'אנר לכתוב את הספר? לאיזה ז'אנר אני מתחבר יותר? ובכן, מתברר שיש סופרים שאוהבים לכתוב ספרים במגוון רחב של ז'אנרים. למשל, הסופר דויד גרוסמן כותב שירה, נובלה, רומן וגם ספרי ילדים. הסופר מאיר שלו כותב פרוזה וסיפורי ילדים, והרשימה ארוכה. נראה שסופרים אלו אוהבים לגוון בעשייה הספרותית שלהם, ולא להתמקד בז'אנר אחד ויחיד.

ובכלל, הוצאת ספרים אוהבת גיוון וחידוש, אחרת היא תתנוון ותשקע בתהום הנשייה. ואם סופר שאוהבת עמה, בעל כישרון כתיבה יוצא דופן, מחליט לכתוב ספר בסגנון אחר, היא בוודאי תשמח להפיקו ולהוציאו לאור, מה גם שהקהל הרחב כבר מכיר את כתיבתו ובוודאי יקל עליה למכור את ספריו בשוק רחב.

כאשר אדם כלשהו ניגש למלאכת הכתיבה עליו להחליט מהו הז'אנר המועדף עליו, באיזה ז'אנר תבוא כתיבתו לידי ביטוי באופן המשמעותי ביותר. כאשר יחליט, הדרך תהיה סלולה בפניו, והוא יתחיל במסע של כתיבת ספר. הוצאת ספר לאור מתחילה אפוא בכתיבת העמוד הראשון, שבוודאי יעבור שינויים כאלה ואחרים במרוצת הדרך, עד להשלמת הכתיבה הסופית.

הוצאת ספר חדש

הז'אנרים מתחלפים ומשתנים עם השנים. גם בתוך כל ז'אנר ישנם סגנונות שונים של כתיבה, שלוקחים את הקורא למחוזות שונים ומגוונים. ניתן לכתוב פרוזה בסגנונות שונים, לעצב עלילה חדשנית, להשתמש בפעם בגוף ראשון ופעם בגוף שלישי, לשנות מקום ותקופה, מספר לספר, לשחות בתוך הז'אנר ולהגיע למקומות שונים. כך שגם אם מחבר כלשהו אוהב לכתוב, למשל, ספרי מתח בלבד, הוא יכול לעצב סגנונות עלילה שונים, ובכל פעם להוציא לאור ספר בעל אוריינטציה שונה.

הוצאת ספרים והחלטותיה

הוצאת ספר לאור היא תהליך ארוך ומעניין. הכתיבה משתנה ככל שהעלילה ממשיכה, דמויות שונות נמחקות ואחרות צצות כדי לצקת לעלילה תוכן ממשי שישנה את כלליה תוך כדי כתיבת הספר, ירתק את הקוראים ויהפוך את הספר למאתגר ולחדשני. הרי סגנונות כתיבה פורצים לשטח מדי פעם ומטביעים חותם במציאות. כל סופר והתת הז'אנר שלו, מנסה לאתגר את עצמו, לחדש לעצמו, להפתיע את קוראיו, לרתק אותם.

הוצאת ספרים צריכה לקחת את כתב היד, להדגיש בפני קהל הקוראים את ייחודיותו באמצעות עטיפה מעניינת, לחשוב על שם לסיפור שיצוד את עיני הקוראים ועוד. כלומר, יש לדעת כיצד לשווק את הרעיון החדשני של הספר, או את הסגנון המיוחד, ולהבליט את החדשנות שבספר.

אם כן, הוצאת ספרים תשמח בוודאי שסופר כלשהו ימציא את הגלגל ויביא לשוק הספרים, ספר מקורי וחדשני, שכמוהו לא נראה על מדפי הספר.

אין זה עניין של מה בכך. הסופר צריך להרגיש איזו ז'אנר מעניין אותו, מה מרגש אותו, מה מרתק אותו, וכיצד יביא את הרעיון לידי מימוש. הוצאה לאור יכולה בוודאי לעזור לו בתהליך העריכה הספרותית ללטש את העלילה, לעצב באופן סופי את הדמויות ועוד.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן