הוצאת ספר חדש

הוצאת ספר חדש היא תהליך של מספר שלבים. ראשית, כל כתב יד המגיע אל הוצאת ספרים עובר תהליך של אבחון ובדיקה. כיום מגיעים אל הוצאות הספרים כתבי יד רבים במגוון רחב של ז'אנרים, החל מספר פרוזה וספרי ילדים וכלה בספרי עיון ושירה. לעתים ישנם כתבי יד שסובלים מחוסר מזל. למשל, ייתכן כי בתקופה כלשהי נחתו בשולחן הוצאה לאור חמישה-עשר כתבי יד איכותיים השייכים לז'אנר ספרי הפרוזה כמה כתבי יד תחליט הוצאה לאור בסופו של דבר להפיק? לא הרבה. לעומת זאת ייתכן כי בתקופה אחרת יהיו על שולחן ההוצאה רק חמישה כתבי יד איכותיים. כך שהסיכוי של האחרונים להתקבל אל הוצאה לאור גבוהים יותר מאשר אלו השייכים לקבוצה הראשונה.

החלטה של הוצאה לאור

מכל מקום כאשר הוצאה לאור מקבלת החלטה לגבי הוצאת ספר לאור היא מביאה בחשבון מספר שיקולים. קודם כול על איכות לא מתפשרים. כתב היד חייב להיות יצירתי, איכותי, מעניין ומאתגר. לא כל אדם שהחליט לכתוב ספר מתאים להיות סופר. אמנם אין רע בכך לנסות ולהתקבל אל הוצאת ספרים, אך מי שאין לו כישרון כתיבה – חבל על זמנו. צריך גם ידע בכתיבה ובעיקר כישרון.

עם זאת לעתים מתגלים כוכבים. ממש כך. אנשים שלא חשבו שיש להם כישרון כתיבה וספר איכותי ביד, מתקבלים לפתע אל הוצאה לאור וזוכים בפרס הגדול – כתב ידם יהפוך לספר ויונח בבוא היום על מדף הספרים. כך שבכל מקרה כדאי לנסות להתקבל אל הוצאה לאור.

תחילת הדרך של הפקת כתב היד

אם החליטה הוצאת ספרים כלשהי לקבל את כתב היד מוזמן הסופר אל משרדי ההוצאה, כדי לחתום על הסכם הנוגע להוצאת ספר חדש לאור. מכאן יתחיל תהליך הפקת הספר. בשלב הראשון הוא עובר למחלקת הספרות והעריכה של ההוצאה, המטפלת בכתב היד בכל היבטיו: הספרותיים והלשוניים כאחד. לאחר שלב זה מקבל הסופר לעיונו את כתב היד; בדרך כלל יהיה עליו להשלים את הדרוש, למחוק משפטים מסוימים, להוסיף אחרים ולשפר במעט את כתב היד.

לאחר מכן עובר כתב היד אל מחלקת הגרפיקה של ההוצאה כדי לעצב את העמודים הפנימיים שלו ואת העטיפה, ואחר כך עובר לבית הדפוס.

כתיבת ספר שני

ובכלל כותבים רבים מספרים על החוויה הבלתי רגילה שהם עוברים בתהליך של הוצאת ספר חדש לאור, חוויה שהם אינם רוצים להתעורר ממנה. לעתים הם יספרו שבסיום הפקת ספרם הראשון, הם מזדרזים לכתוב את ספרם השני וכך הלאה, משום שנדבקו בחיידק הכתיבה שכל כך מחבר אותם להווייתם ולמהותם ויוצק תוכן ומשמעות לחייהם.

לסיכום, הוצאת ספר היא תהליך מאתגר, עוצמתי ויצירתי מאוד, ודרושים המון סבלנות, דבקות במטרה, רעיונות יצירתיים בנוגע לעריכה, לעיצוב ולדפוס, וגם יכולת שיווקית על מנת שהספר ייחשף לקבל הרחב.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן