הוצאת ספרים – עיצוב דמויות

כאשר אנו כותבים ספר, עלינו לעצב את דמויות העלילה וכן סגנון דיבור מסוים, מבטא רלוונטי ועוד. הדמויות צריכות להיות אוטונטיות, ולכן הוצאה לאור תפקיד כי העלילה נכתבה בידי אדם מיומן שמבין בעולם הספרות, בקיא ברזי הז'אנרים הספרותיים, וכי הוא יודע את המלאכה.

לפניכם המשך הסיפור מהפוסט הקודם:

ושפיר הביט בו בעיניים כלות וחשב גם הוא להצטרף. אך עבודה רבה לפניו ולפני שותפו, ידידו משכבר הימים. עליהם להזדרז להקים כבר משהו ולהביא כסף, כי המשפחות מחכות והילדים רעבים והאימהות צריכות להילחם בנגיפים ובשפעות ובווירוסים הרבים שפוקדים אותן ואת כל בני הבית.

"שפר, אתה רואה?" צעק עלא לעברו. זוהי וואחד ספינה. בחיי, לא ראיתי דבר כזה בחיים שלי. מעניין כמה סינים על הספינה הזו? אולי איזה מיליארד, לא?" ושפיר ירד אחריו כדי לטעות על קנקנה של הספינה.

"עוד מעט כולם יהיו פה סינים. הם כבר מזמן לא מגבילים את הילודה. הם דווקא רוצים עוד ועוד ילדים סינים שיתיישבו בכל מיני מקומות בעולם", פסק שפיר.

"וואלה, אכלנו אותה. עוד איזה שלושים שנה לא יהיו פה ערבים ויהודים, אלא רק סינים", צחק עלא ומצץ סיגריה נוספת שכמעט נשמטה משפתיו העייפות והקפוצות.

"הכול אצלי חבול", הראה לו עלא את השפה העליונה החרוכה, וניסה ללחוץ על כל מיני כפתורים במצלמה הישנה שסירבה לפעול בהתאם לרצונו.

"קח אחוי, תעזור לי עם החרא הזה," ביקש ממנו עלא. "היא בורחת לי הספינה הזותי. לא תהיה לי מזכרת", ודחק בשפר לסדר את המצלמה ולהנציח את הרגע ההיסטורי הזה.

"אל תדאג," אמר שפר, "יהיו לך עוד הרבה הזדמנויות לראות ספינות סיניות. הם לא יסתלקו מפה כל כך מהר," צחק קלות ומיד הפכו פניו לרציניות בגלל המשימה הדחופה שהוטלה עליו, משימה שעליו לעמוד בה מהר, לפני שהספינה תסתלק.

"אתה יודע שהגבול שהיה פעם בינינו לבין לבנון פרוץ כולו," דיווח לו שפיר מהמעט ששמע אתמול מדודתו שמתגוררת בקיבוץ ראש הנקרה שמנסה להמשיך להתפרנס ממטע הבננות השופע. "זה לא יאומן איך התושבים ברחו, מאצלנו ומהם".

"אני לא מתפלא", אמר עלא, "אתה זוכר, אחוי איך ברחו הערבים ללבנון בנקבה שהייתה לנו. עכשיו גם אתם הרגשתם את זה. איך אומרים אצלכם? מה ששנוא עליכם…" הוסיף וחטף מידיו של שפר את המצלמה, זרק אותה על החול וטמן אותה עמוק בתוכו.

"ככה מתייחסים למצלמה של אמא שלך?" שאל אותו שפר שכבר חיפש ממחטה, מגבת או סתם סדין זרוק כדי לנגב את הזיעה שאיימה להציף את גופו. הכובע שלו יצא כבר מכלל שימוש.

"קיבינימט המצלמה הזו, הלכה, שלום על ישראל. וואלה, אצלנו בירדן הרבה ברימיטיביים, אין להם מצלמות, כמו אצלכם, סוני וכל הפירמות האלה".

"היה לנו, עלא, היה לנו. עכשיו ימכרו פה רק מצלמות סיניות."

"מה רע במצלמות סיניות? שפר. אתה יודע כמה הם חכמים, הסינים האלה? מעניין מאיפה כל השכל שלהם? תראה לאן הם הגיעו, עד לפה," ניתח עלא את המצב ורץ ברגליו היחפות למלא בקבוק מים ריק שהיה מוטל על שפת הים. "וואלה, יש שם איזה ברז, נראה אם עובד," אמר וצעק מהחום שאיים לשרוף את כפות רגליו. "הסנדלים האלה, איזה חרא, עכשיו אני בלי כלום על הרגליים. שפר", פנה אליו, "תעשה טובה, תארגן לי איזה סנדל? ככה אני אלך?"

פטרול צה"לי הגיע לפתע לעברם. זה היה נגמ"ש משומש שזיהם את האוויר והחניק את יושביו.

שוב, העלילה היא מציאות משתנה, מזרח תיכון שלא הכרנו, ולכן הוצאת ספרים תאהב בוודאי לקרוא ספר הלוקח את הקוראים על כנפי הדמיון, בדרך למסע מרתק ויוצא דופן.

שימו לב, העלילה חייבת להיות בלתי שגרתית, מעט הומוריסטית, דמויות מעט אוטופיות, והמון תפניות מעניינות, כך שהקורא לא יידע לאן הסופר מוביל אותו.

מובן שישנן אפשרויות רבות לכתיבת ספר וזו רק אפשרות אחת.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן