הוצאה לאור של ספר שירה בדרך יצירתית

משוררים גדולים אוהבים את המילה הכתובה, היא מתגוררים בתוכה, מכירים את קסמה, יודעים ללהטט בין המילים והמשפטים, להשתמש במילון עשיר ומגוון, כזה שיטיל קסם על הקוראים הצמאים לספר שירים מעניין ומאתגר, המתאר מציאות חיים מרתקת ורבת תהפוכות.

אילו שירים כותבים?

השירים מתבססים על עולמו הפנימי של המחבר, המעוניין לבטא את מהוויו, תחושותיו, מחשבותיו, אהבותיו על הכתב ולהביא את דבריו לקהל הקוראים. בדרך כלל ספר שירים נולד עקב חוויה אישית שעבר המחבר, אירוע טראומטי זה או אחר, ומתוך עולם פנימי זה נכתבים שירים בשלל נקודות מבט המתארים ומפרטים מה עבר המחבר, על מה הוא חשב באותם רגעים, מהן מסקנותיו ולאן הוא רוצה להמשיך מכאן. התכנים בספר השירים חייבים להכיל את כל אותם תחנות ביניים שעבר המחבר באירוע או בחוויה המדוברים ולהציג את נקודת מבטו העיקרית בהם.

בחירת השירים לפרסום על ידי הוצאה לאור

סופרים כותבים בדרך כלל שירים רבים שלא כולם נכנסים בסופו של דבר לספר. הרי תמיד יהיו שירים איכותיים יותר ושירים מעניינים פחות, ולא כולם הם בעלי ערך ספרותי דומה. לכן תהליך בחירת השירים היא קפדנית ולעתים אורכת זמן ממושך, עד אשר הוצאה לאור כלשהי ומחבר הספר מגיעים לידי הסכמה על השירים שיופיעו בספר ועל סדר הופעתם. לסדר הופעתם יש משמעות רבה משום שהשירים יוצרים מעין רצף של עלילה, המספק לקוראים ידע על עולמו של המחבר ועל הנושא העיקרי בספר ומוביל אותם אל תוך מסע מרתק שאיש אינו יודע את סופו. תהליך הקריאה של ספר שירים דומה בעיקרו לתהליך הקריאה של רומן למבוגרים: שניהם צריכים לרתק, להעשיר ולאתגר את הקוראים.

מתי ייראה אור הספר הבא?

בדרך כלל המגירה של הסופרים עמוסה בשירים רבים, והם מעוניינים לפרסם ספרים נוספים, הכול תלוי כמובן בטעמם הספרותי של הקוראים. הרי ספר ביכורים שעשה חיל והתקבל באהדה על ידי הקוראים, מדרבן את הסופר לפרסם ספר שירים נוסף ואת ההוצאה לאור להפיק שוב את הספר.. מה יהיה הנושא הבא של ספר השירים? לכל אדם יש אירועים רבים בחייו והוא יכול להציג עלילה נוספת, לפי בחירתו, גם בדרך מקורית ומשעשעת. לא כל ספרי השירים הם יגעים, יש כאלה בעלי הומור, עוקצנות וכו'. לפיכך לפני שהסופר ניגש בכלל למלאכת הכתיבה הוא צריך לחשוב על סגנון כתיבת השירים הקרוב ללבו, סגנון יצירתי שיטביע חותם בשוק הספרים הישראלי.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן