הוצאה לאור של ספר חדש – מדינת הנשים

הספר "מדינת הנשים" הוא בראש וראשונה שיר הלל לעוצמה ולכוח ההישרדות של בני האדם. גם במצבים הנוראים ביותר אין לומר נואש. הטבע האנושי מצליח לשרוד ולנצח, מנהיגים ושלטונות מטורפים הפועלים בניגוד לרוח האדם והגורמים להרס החברה והמדינה קמים, נעלמים והופכים לעוד אפיזודה בדפי ההיסטוריה. האנושות ממשיכה לחיות ולכתוב היסטוריה אחרת, היסטוריה של התפתחות, של תקווה לשלום, היסטוריה שלא נגמרת לעולם, גם אם חלות בה הפסקות קשות מדי פעם.

"מדינת הנשים" הוא סיפור דמיוני על מטמורפוזה של שלטון שהתחיל מרעיון נעלה והמשיך בטירוף מוחלט.

מדינת הנשים נולדה מתוך מאבק צודק לשוויון בין נשים לגברים, ולכן רבים תמכו בו. אבל המאבק הצודק שינה כוון ויצא מכלל שליטה. מהרעיון היפה לא נשאר בסופו של דבר כלום. השאיפה לשוויון צללה לתהומות ובמקומה נולדו השנאה, הדיכוי והפחד. הנשים הרכינו ראש וחיו מהיום למחר, מצפות בסתר ליבן לשינוי. הסוף של עידן הטירוף הגיע בהפתעה מוחלטת. מדינת הנשים חזרה להיות מדינה שפויה.

מה שגרם לאנשים, גם במצבים הקשים ביותר, מאז ומתמיד, לקום בבקר ולהמשיך לחיות, היא התקווה.

אנשים זקוקים מאז ומתמיד לאמונה בעתיד טוב יותר החלום . מי היה מאמין לפני נפילת חומת ברלין שתוך חודשים ספורים יתהפכו סדרי עולם, ברית המועצות תתפרק וכל המשטרים הקומוניסטיים במזרח אירופה יוחלפו במשטרים שפויים? השינויים מתרחשים בין לילה ומי שחי את התקופה מתקשה להאמין למראה עיניו.

לאזרח שחי במדינה דמוקרטית התיאורים של שלטונות טוטליטאריים נראים מרוחקים, מעורפלים משהו. דווקא בימינו חשוב ביותר להבין מהי ה של דיקטטורה ומהם ההבדלים הבסיסיים בין שני סוגי השלטונות. מהפך משלטון דמוקרטי לשלטון טוטליטארי יכול להתבצע תוך זמן קצר מאוד. הגבלת חופש הביטוי והגבלת סמכויות של מערכת המשפט הם מהסימנים הראשונים של דריסת הדמוקרטיה וצעידה לעבר דיקטטורה. אסור להיות שאננים ולתת לזה לקרות. חייבים לפעול לפני שזה מאוחר מדי.

הספר "מדינת הנשים" פותח לקורא צוהר להתבוננות בחיים במציאות של פחד וכפיה, ועוזר להבין מה מרגיש בן אדם שחי תחת שלטון שכזה. הקורא זוכה להזדמנות להזדהות עם הדמויות שבסיפור, לחוות איתן את קשיי היום יום, את הפחדים ואת התקווה. חשוב להבין כיצד בני האדם הצליחו לשמור על השפיות, לחיות ולהרגיש כבני אנוש במציאות שדורסת את זכויותיהם ואת אישיותם.

בדיקטטורה הפרט אינו חשוב ואין משמעות לחיי האדם. שטיפת המוח המתמדת גורמת לאנשים לאבד את היכולת להבחין בין אמת לשקר, בין טוב לרע, בין אני לאתה. כולם נדרשים לחשוב לפי אותם הדפוסים המוכתבים על ידי השלטונות. סילוף האמת וההיסטוריה הם רק חלק מהכלים שבידי השלטון. בזמן שהעם המדוכא מצליח אך בקושי לשרוד המנהיגות נהנית מכל טוב.

מי שחי בשלטון דמוקרטי מקבל כמובן מאליו את המציאות. מותר לדבר על כל נושא, מותר להתבדח, מותר להתלונן. מותר לפעול להחלפת שלטון אם השלטון הנוכחי אינו לרוחך. מותר להתארגן ולהילחם על מחיר הקוטג' או גובה שכר הלימוד. לאזרח במדינה דמוקרטית יש ברירה. הוא יכול לבחור את הנהגת המדינה, עיסוק או מקצוע, מקום עבודה, מקום מגורים, שייכות לקופת חולים, סוג הרהיטים, יצרן הבגדים, טיב האוכל. אף אחד לא מכריח אותו לעשות דברים בניגוד לרצונו. כמובן שישנם כללים וחוקים שחייבים לציית להם, אחרת חברה אנושית לא יכולה להתקיים. אבל החוקים באים כדי להגן על הרוב ולא כדי לדכא.

שלטון טוטליטארי שביסודו מנוגד לרוח האדם, סופו להתחלף בשלטון דמוקרטי במוקדם או במאוחר.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן