הוצאה לאור של ספר הפרוזה שלכם

מי לא רוצה להגשים את עצמו במציאות החיים? מי לא היה רוצה להטביע חותם באמנות, במוזיקה, בספורט או בספרות? מי לא רוצה לחוות חוויות ולהגשים את ציפיותיו? רבים היו רוצים לעשות כן, בייחוד בעידן שבו הניכור והמחויבויות מושלות בכיפה.

ידוע לכול כי האדם הפוסט מודרני משועבד לחייו, ולאילוצים היום-יומיים שהם נחלת הכלל. הוא צריך לדאוג לפרנסתו, לדאגה לילדיו, לשלם חשבונות, ללכת לשירות צבאי, ועוד. המשימות המוטלות על האדם הן רבות. ולכן, יותר מכל עידן אחר, האדם זקוק לחופש, למפלט מן המציאות היום-יומית ולנסות ליצור, להפיץ ולבשר את בשרותו לעצמו ולקהל הרחב.

איך עושים זאת?

הדבר הפשוט ביותר הוא להתחיל לכתוב. רוב רובם של בני האדם יודעים לקרוא ולכתוב, ולכן כל אחד יכול לעשות כן בזמנו האישי, לאחר שהוא משכיב את הילדים לישון (אם הוא בעל משפחה), בתום יום העבודה (ובמקביל לוותר על צפייה בתכניות הראליטי) או שעות הבוקר המוקדמות, לפני שהילדים מתעוררים וצריך להכין להם, בין השאר, את ארוחת העשר. עצם מעשה הכתיבה כבר משחרר את האדם ממחשבות על מציאות חייו ונושאות אותו אל על, אל עולם הדמיון המסעיר והמהפנט בדרך להגשמת האני.

רבים בוודאי יגידו כי יש להם מעצורים בכתיבה, קשה להם להתחיל לעשות כן, ידם כבדה, נפשם בוגדת בהם, הם מיד לוחצים פעמיים על הדפדפן באינטרנט הזמין להם וגולשים אל אתרים שונים, ובעיקר את אתרי הרכילות. אולם אין צורך להתפתות לכך. יש לשבת זקוף מול המחשב, להתרכז, אם צריך לעצום עיניים, לא לחשוב על דבר, להביט על השמש המנצנצת בשחר של יום חדש, להאזין לשירת הציפורים ולכתוב. כתבו אפילו משפט אחד שלא קשור לדבר, ותראו איך המילים כבר יוצאות מעצמן במין טכניקה משונה אך אפקטיבית מאוד בדרך ליצירת הסיפור האישי שלכם.

ואז סוף-סוף תרגישו איך אתם יוצרים לעצמכם מחויבות. יתרה מזו, המחויבות לעתים נולדת מתוככם ובכל בוקר או ערב, תלוי בסדר היום שלכם, אתם מתיישבים מול צג המחשב וכותבים. לעתים מוחקים מספר משפטים מליל אמש, לעתים כותבים משפטים חדשים ומנסים להמשיך את הסיפור, יוצרים דמויות חדשות, נקשרים אליהן ומעצבים אותן כיד הדמיון. אז לפתע יכנסו לסיפוריכם דמויות שונות, בלתי צפויות שיעשירו את סיפוריכם ויתנו לו ממדים נוספים שיעבו את הטקסט וישדרגו אותו בכמה דרגות.

הסיפור ייכתב, אין ספק בכך. המחויבות והרצון ליהנות מחוויית הכתיבה יעשו את המלאכה. אתם תרגישו לבד את זרימת המילים, את קצב הסיפור ותקשיבו למוזיקה המתנגנת בו, מוזיקה שרק אתם יכולים לשמוע אותה.

ומה יש לעשות לאחר שסיימתם את מלאכת הכתיבה, לשלוח אל הוצאת ספרים?

קודם כול להניח אותו בצד למשך מספר ימים ולחזור אליו שוב. ואז לנסח שוב, לתקן, למחוק, להוסיף, כך תוכלו להבין טוב יותר את מה שכתבתם ולכתוב סיפור טוב יותר. לא יזיק כמובן לתת לקרובי משפחתכם לקרוא את הסיפור ולבקש מהם חוות דעת עניינית, של קוראים מן השורה. חלקם אולי לא יגידו לכם את כל האמת, אך תמיד יהיו כאלה שיגידו לכם מה דעתם על דמות כזו או אחרת ומדוע העלילה לדעתם לא מספקת מותחת ומעניינת.

לעתים תשנו את הסיפור בהתאם להערות הקוראים שלכם. יש קוראים מיומנים שבוודאי קראו ספרים רבים ויודעים לתת חוות דעת, אמנם לא מקצועית, אך עניינית ולתת את נקודת מבטו של הקורא.

זהו, בעוד זמן קצר הספר יהיה מוכן ואתם כבר תחפשו הוצאות לאור או הוצאות ספרים שאליהן תרצו לשלוח את כתב היד שלכם. אתם עומדים להגשים חלום, להטביע חותם.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן