הוצאה לאור משולחנם של הלקטורים

עבודה קשה לפניהם. כתבי יד רבים מועברים אליהם מדי שבוע, והם לעתים כמעט נופלים תחת העומס. לעתים הם עובדים שעות רבות, מסביב לשעון כדי לקרוא בעיון את כתבי היד ואולי יגלו כתב יד פורץ דרך, מעניין, מאתגר, כזה שיחולל מהומה בשוק הספרים.

מה הלקטורים עושים?

ראשית, תפקידם העיקרי הוא להמליץ על כתב יד איכותי ובעל ערך ספרותי. אולם אין זה אומר שהמלצתם מתקבלת משום שלהוצאה לאור יש שיקולים שונים. למשל, אם קיימת המלצה בנוגע לכתב יד זה או אחר של יותר מלקטור אחד, אנשי ההוצאה יושבים על המדוכה ובודקים את כל האפשרויות להוצאת הספר לאור. מובן שלעתים ייתכן כי כתב יד איכותי לא ייצא לאור משום שהוא לא מסחרי מספיק. המטרה העיקרית של הוצאה לאור היא הן להפיק כתבי יד איכותיים והן להפיק ספרים בעלי פוטנציאל מסחרי.

ובכל זאת איך ניתן להתקבל אל הוצאה לאור?

שאלה שאין עליה תשובה חד משמעית. הכול תלוי למעשה ברעיון של כתב היד וביכולות הכתיבה של המחבר. כבר גילינו בעבר שסופרים לא מוכרים יודעים לכתוב ולכתוב טוב, וכל מה שנדרש כדי בשלב העריכה הלשונית הוא ענייני הגהה בלבד, ללא הערות ספרותיות. כך נראה כי יושבים בינינו מחברים שאינם יודעים אפילו כי הם בעלי כישרון כתיבה ואינם מנסים להוציא את פרי עטם לאור.

מה מחפשים הלקטורים?

הלקטורים רוצים לראות בעיקר כי מחבר הספר השקיע בכתב היד, חשב על רעיון יצירתי, ובאמת רואה עצמו סופר שיכול לחדור לשוק ולפרסם את כתביו. לצערנו יש כתבי יד לא מושקעים מספיק מבחינת התוכן והעלילה, או כתבי יד שאין להם כל מסר חדשני או יצירתי. כתבי יד אלה הם עוד מאותו דבר, ולכן איננו מתכוונים להוציאם לאור

לעתים ייתכן כי כתב יד בעלי פוטנציאל מסחרי אינו מתקבל בהוצאתנו משום ערכו הספרותי הנמוך. אמנם ייתכן כי רבים יירכשו ספר זה, אך אכזבה רבה תהיה על פניהם כאשר יקראו אותו. איננו רוצים להגיש לקהל הקוראים ספרים לא איכותיים.

פספוסי הלקטורים

קרה בעבר כי לקטורים לא זיהו מספיק כי כתב היד שנחת על שולחנם הוא בעל פוטנציאל גדול, והוא נקלט בברכה אצל הוצאה לאור אחרת. מתברר כי לעתים כתבי יד אלה עושים חיל במקומות אחרים, ולכן חשובה מאוד עבודת הלקטורים שצריכים להיות בעלי חושים מחודדים כדי להחליט נכון ולתפוס ברשת כתבי יד איכותיים.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן