הוצאה לאור – כך נעשיר את העלילה

הוצאה לאור מעוניינת להפיק ספרים מרגשים, מאתגרים, יוצאי דופן, המרחיבים את תפיסת עולמם של הקוראים. לכן לעתים רצוי לבסס את הרומן החדש שלכם על מציאות קיימת ולהוסיף לה ממדים אוטופיים, מעט סוריאליסטיים, כדי לאפשר לקוראים להרחיב את דמיונם.

לדוגמה, הוצאה לאור תחליט לקבל ספרים פורצי דרך, העוסקים בבעיות השעה, אך מזוויות ייחודיות ובלתי מוכרות. קראו את הקטע הבא:

גרשון שפיר יוצא קיבוץ סחלבים החל לצעוד באדמת הטרשים. המקום כמו עיי חרבות, כמו בימי המעפילים והעלייה הראשונה. חבר ילדות שלו עלא אבו מרזוק, פלסטיני תושב ירדן, הגיע אליו במכוניתו הישנה שקרטעה כל הדרך מעמאן הבירה. הם לחצו ידיים וביקשו לבדוק את האפשרות להקים מיזם משותף. שפיר בעל השפם וכובע חאקי ישן שמצא אותו רק שלשום בתוך המחסן ההרוס מטיל סקאד משופר, הביט בעיניו הכחולות והערמומיות משהו של עלא שמחפש כמו רבים אחרים לעשות כסף.

"הנה, תראה, יא אחי", פנה אליו עלא והצביע לכיוון הים הכחול. "זו ספינה סינית. היא מפטרלת פה בלי סוף. יאללא, שיעופו מפה," אמר וזרק לחול סיגרית מלבורו משומשת.

"וואי, איזו ספינה גדולה. אפילו לחיל הים הישראלי לא הייתה ספינה כזו. בחיי, אני יודע את זה. הבן שלי היה חייל בסטיל", התלהב שפיר ממה שראה.

שניהם חברים עוד מהימים שבהם נלחמו בששת הימים וצה"ל כידוע כבש אז את הגדה המערבית ללא כל קושי. אז ניסו מרזוק וחבריו מצבא ירדן להתנגד לפולשים, אך כוחם לא עמד להם. כלי הנשק בידיהם היו מיושנים ומשומשים ולא מערביים ומודרניים כמו שהיה לחיילי צה"ל.

"והאמריקאים האלה, התחמנים, גם להם לא הייתה ספינה כזו", החל עלא להתלהב גם הוא.

"אמריקאים? איפה הימים ההם," התרפק שפיר על העבר, הוריד את הכובע מראשו וניגב את הזיעה שממנה סבל בגלל משבר גיל השישים.

בקיצור, שניהם התלהבו מהספינה החדשנית ששייטה ליד קו החוף ובדקה שהכול מתנהל כשורה ושום איום לא ישבש את אורחות החיים שהמעצמה הסינית רוצה לממש.

"כך את הלבנה הזו, יא אחי", אמר עלא, "תביא אותה לכאן. נאסוף את כל הלבנים האלה ונקים איזה, וואלה, מפעל קטן לייצור בדי משי", התחיל במלאכתו וגירד בפדחתו המאפירה והחצי קרחת.

"עלא, מדוע דווקא בדי משי", אמר שפיר בקולו המחוספס, "אולי נקים מפעל ליצור כלי נשק. נראה לי שהסינים יאהבו את זה" – השימוש בסינים, כובשי העולם החדשים, הם מציאות סוריאליסטית, אך גם אפשרית, וזאת על פי תעתועי ההיסטוריה, כפי שקרה במאות שנים האחרונות.

"יא אחי, למה לדבר ככה. אתה חושב שהם צריכים את הכלים שלנו? יש להם משלהם," שיחק עלא בשפמו העבה, עצם עין אחת בגלל השמש היוקדת והספיק להפטיר קללה עסיסית לסינים האלה.

"ובדי משי אין להם?" הרצין שפיר. "זו המומחיות שלהם".

"אתה מז'נון, שפר, הם מומחים בכל דבר. צריך לעשות משהו," טמן בחול סיגריה שנייה בתוך דקות ספורות. "רק רגע, שפר, אני הולך לכיוון המים, אני חייב לצלם את הספינה הזותי, יש לי מצלמה ישנה שסחבתי אתי. אמא שלי נתנה לי אותה. וואלה, אני מקווה שהיא תצלם משהו", צחקק וטפח על כתפו של שפיר.

והוא ירד אל החוף, פוסע לאיטו בסנדלים הקרועים שלו, שנראים מימי הפלמ"ח, למרות שאי אפשר לחשוד בכלל שהאיש קשור איכשהו לתקופה ההיא, וניסה לא להחליק על האבנים הרטובות והצדפים שאיימו להפילו ארצה.

הוצאות ספרים יבקשו לראות בעלילה זו תפנית מתבקשת, ולהוסיף ממדים נוספים לעלילה הנרקמת. בהתחלה מדובר על שתי דמויות בלבד, אך בהמשך יצטרפו לעלילה דמויות נוספות, אשר יעשירו את העלילה ויספקו גוונים וצבעים רבים לכתב היד.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן