הוצאה לאור – האם כל אחד יכול?

בשנים האחרונות רבים כותבים ספרים: על עצמם, על משפחתם, על הפנטזיות שלהם, על חוויותיהם, על חייהם. הם מעוניינים לבטא את עצמם ולהביא את בשורתם לקהל רחב ככל שניתן.

משהו גורם להם לכתוב את הספר: תשוקה עזה, רצון לריגושים, חשק להתפרסם ועוד. אז מדוע רק מעטים זוכים לפרסם את כתב היד? נכון ישנן כיום הוצאות לאור הנותנות שירות בתשלום עבור הזכות לפרסם את ספרך בחנות הספרים, אך מטבע הדברים הוצאות כאלו אשר אינן משתתפות כלל עם המחבר או לא מממנות מכיסן את רוב כתב היד או את כולו – אינן נחשבות הוצאות לאור ממש. שוב, לא כולן, ויש הוצאות לאור איכותיות בתשלום, אך רובן.

מי מתקבל אל הוצאה לאור?

אל הוצאות לאור אלה כל אחד יכול להתקבל. גם אם אין לכם כישרון כתיבה, או כתבתם דבר מה שאינו מעניין איש, יש לכם סיכוי גבוה, אולי אפילו של מאה אחוזים, להתקבל אל הוצאה לאור בתשלום מלא. כי מה שמדבר כאן הוא הכסף שאתם משלמים. להוצאות אלו לא חשוב איכות כתב היד או נחיצותו וחשיבותו לקהל הרחב, או אפילו לא הפוטנציאל המסחרי שלו, אלא כספכם בלבד. מסתבר שכסף קונה הכול.

עם זאת יבואו אחרים ויאמרו כי מדוע לא לאפשר לכל אחד לפרסם את יצירתו דרך הוצאה לאור ובכך להגשים חלום? טוב שיש הוצאות לאור המאפשרות לפרסם ספר בחנויות הספרים (גם אם העריכה הלשונית, הגרפיקה ואיכות הדפוס ירודה ביותר), ובכך רבים זוכים לחוויה מרגשת ולעתים חד-פעמית, יאמרו אלה. אפשר להסכים בחלקו עם טענה זו, אך הדבר הבולט ביותר הוא שהספרים הנמכרים בחנויות של חלק מהוצאות אלו, חלקם ברמה נמוכה מאוד, וקהל הקוראים נאלץ לקנות ספרים אשר ארוזים היטב, בלי לדעת כמה הספר הוא עיסה בלתי ידועה של מילים ותוכן חסרי משמעות, טקסט אשר לא עבר עריכה לשונית ועל איכות ההדפסה אין על מה לדבר. וקהל הכותבים והקוראים נאלץ לרכוש חתול בשק.

האם ספרכם משובח?

המטרה של כל סופר הוא להתקבל אל הוצאה לאור במימון מלא של ההוצאה או לפחות לשלם סכום מינימלי עבור ההשתתפות בעלויות ההפקה. רק כך יידע הסופר כי הספר שלו התקבל באהדה על ידי ההוצאה לאור ויש אמת מאחורי כוונתן להפיק את ספרו.

פעם צלצלה אלינו סופרת מיואשת שכתב ידה נדחה על ידי ההוצאות לאור הגדולות. "אבל", כך היא אמרה, "היו לפחות חמש הוצאות לאור שרצו להוציא לאור את ספרי בתמורה לתשלום של עשרים וחמישה אלף שקלים. הם כתבו לי כמה ספרי משובח ושכדאי לי מאוד לפרסם אותו". סביר להניח שכתב ידה אינו איכותי ודרושה בו עוד עבודה רבה עד שייחשב יצירה ספרותית.

הוצאות לאור גדולות ובינוניות

לפיכך ההמלצה שלנו, לשלוח כתב יד אל הוצאות לאור הממנות באופן מלא או חלקי את כתב היד, הוצאות לאור שבאמת חושבות שיש פוטנציאל מסחרי של כתב היד. נכון, שקשה מאוד להתקבל אל הוצאה לאור (וכך גם אצלנו), אך חשוב לא לוותר, לשפר את כתב היד, ללכת לסדנאות כתיבה, לעשות הכול על מנת להפוך את כתב היד ליצירה ספרותית ממש.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן