בחירת נושא לכתיבת ספר פרוזה

סופרים רבים מתלבטים על מה לכתוב. האם על נושא הקרוב ללבם או שמה על נושא שמעניין אחרים. האם לכתוב ספר פרוזה או ספר ילדים או ספר שירה יוצא דופן. איך מגלים במה אנו טובים יותר? איזה נושא ירגש אותנו?

הוצאה לאור אוהבת לקבל כתבי יד מיוחדים, פורצי דרך, לא שגרתיים, כאלה שיגרמו לקהל הקוראים להניף את הספר אל על במדף הספרים, לעלעל בו, להתרגש ולמהר לקופאית כדי לקנות אותו. אך עד שזה יקרה צריכים לעבור מספר תהליכים.

איך מתחילים?

קודם כול אין להקל ראש בבחירת נושא לכתיבה. הרי הנושא הנבחר ילווה אותנו לאורך זמן ואנו נצטרך להתרגש מכתיבתנו לכל אורך הדרך כדי להתמיד בכתיבה. שנית יש צורך לתחום את נושא הכתיבה. למשל, אם החלטנו לכתוב רומן היסטורי מן המאה השמונה-עשרה עלינו להחליט באילו שנים, באיזה אזור ומי הן הדמויות. הרי לא נוכל לכתוב על כל המאה השמונה-עשרה אלא על סוגיה אחת או שתיים.

כל ההחלטות הללו מתקבלות לפני שאנו נתחיל לכתוב את המשפט הראשון. לעתים נראה כי לאחר מספר עמודים של כתיבה, החומר משעמם אותנו, איננו מתרגשים ממנו, ולכן טבעי יהיה הדבר שנרצה לסיים את כתיבתו של הספר ולחשוב על נושא כתיבה אחר; כי הרי הכתיבה היא בדמם של רבים ואלה לא יוותרו עליו לעולם, גם אם יצטרכו לעבור דרך של חתחתים.

יצירתיות בכתיבה

מכל מקום לאחר שראינו כי הנושא מעניין אותנו, ואנו זורמים אתו, עלינו להיות יצירתיים, לגוון, לחדש, לבצע תפניות בעלילה וכו'. הטקסט לא צריך להיות שבלוני ועשוי מדיי. רצוי לשלב תוכן מהותי, חומרים מהפכניים ולא שגרתיים; כי ספר טוב חייב לרגש, הרי אף קורא מצוי לא יבזבז את זמנו בקריאה של ספר חסר תוחלת וחסר עניין, כזה שכל כותב לא מיומן יכול לכתוב אותו.

לשלוח את כתב היד אל הוצאה לאור

הוצאות לאור בוודאי ישמחו לקבל את כתב ידכם אם הוא אכן מרגש, שונה כל כך מן המקובל בשוק הספרים. הרי הוצאת ספרים צריכה להשקיע כסף בפרי עמלכם והיא לא תעשה זאת אם כתב ידכם לא יהיה ראוי לכך.

ולכן חשוב יותר מתמיד לחשוב היטב על נושא לכתיבה, להתחיל אפילו לכתוב על מספר נושאים ולראות מה אנו אוהבים יותר מהכול, איזה נושא מדבר ללבנו, ורק אחר כך לצאת למסע.

ולאחר שסיימתם לכתוב את הספר, זה הזמן לפנות להוצאה לאור בתקווה שתסכים לקבל אתכם. אין זו משימה קלה, אך אי אפשרית. אתם תצטרכו לתת הרבה סיבות טובות בכתב ידכם כדי שההוצאה לאור תחליט לממן את כתב ידכם. לכן תחשבו היטב על נושא לכתיבה וצאו לדרך.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן