איך לבחור נושא לכתיבת ספר?

כאשר אתה מעוניין לכתוב ספר ולשלוח אותו אל הוצאה לאור, אנשים רבים יאמרו לך כי כדאי לכתוב על מה שאתה מבין בו. כאשר ברצונך לרומם את תשוקתך עבור הנושא המועדף עליך, אתה לא חייב להגביל את עצמך לגבי ידיעותיך ברגע זה. במקום זאת, כתוב על מה שבאמת מרתק ומעניין אותך. לעתים כל דבר מתיישר באופן מושלם וזה משהו שאתה בוודאי מרגיש ויודע. אולם אם איזה רעיון לכתיבה תופס את תשומת לבך ואתה משתוקק כבר לבצע מחקר על אותו נושא, לך על זה. אחרי הכול, אם אנשים יכתבו רק על מה שהם יודעים, לא היינו זקוקים למדע בדיוני או לספרי פנטזיה, אשר מכילים מרכיבים שונים שעומדים מאחורי היכולות האנושיות.

אם אין לך עדיין רעיון מוצק לגבי נושא לכתיבה, תכין רשימה, כתוב רעיונות מומלצים שעולים בראשך ושמעניינים אותך ובדוק אם הם מתאימים או ישימים לכתיבת ספר. אחר כך כתוב דרכים להרחבת הנושאים כדי להפוך אותם לרומן רחב היקף. לעתים פעולה זו תספיק רק לספר המכיל סיפורים קצרים, וזה גם בסדר.

כאשר תשלים את רשימת הנושאים, תביט לאחור ותחוש איזה נושא מתסיס אותך. רצוי להניח את הרשימה בצד ליום אחד ולחזור להתבונן בה בעיניים רעננות. משהו קופץ במוחך? האם קיבלת רעיונות לעיצוב דמויות, עלילה? אם כן, התחל לכתוב. אם לא, דרג את הנושאים. אילו נושאים אטרקטיביים יותר לגביך? הנושאים הפחות רלוונטיים עבורך, יימחקו מהרשימה.

מובן שאינך זקוק תמיד לרשימה כדי לבחור את הנושא לכתיבה. הסתכל מסביבך. התבונן באנשים ובמקומות. לעתים ממצאים בלתי שגרתיים יהפכו אותך לסקרן, ואתה תשאל שאלות, כמו מה שייך לזה? מהיכן זה הגיע? סיפורים יכולים להיוולד ממחשבות אלו, והם אינם חייבים להיות מוגבלים לספר פרוזה. אולי תמצא נושא לא שגרתי לכתיבה, נושא למחקר, ותגלה שאתה מעוניין לכתוב ספר עיון.  אם זה המקרה, נסה זאת. חפור עמוק בתוך ההיסטוריה לגבי נושא מסוים ואסוף את כל המידע הרלוונטי לגביך. מצא היכן הנושא נולד, מי גרם לו, מהי המשמעות שלו לחברה וכתוב תת כותרות.

כתיבה משובחת לא תמיד באה מתוך נושאים קונוונציונלים. מצא את השיטה אשר עובדת הכי טוב למענך ועוזרת לך לבחור את הנושא הבא שלך לכתיבה ואלי ספרך יהפוך לרב מכר הבא אצל הוצאה לאור שזיהתה נכון כתב יד משובח.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן