איך כותבים ספר מנצח ומתקבלים להוצאה לאור?

רבים מעוניינים להוציא ספר לאור; זו מעין הגשת חלום שרק מעטים זוכים לה, והכול ביחס לציבור כותבים הרב ששולח את כתבי היד להוצאות הספרים המובחרות. ובכן, מה הסוד של אלה שהתקבלו בסופו של דבר אל הוצאה לאור? האם היה להם איזה מגע של קסם בכתב היד שהפך לאהוב כל כך על הלקטורים ועל הקוראים של הוצאה לאור?

אם ידעתם ואם לא, העמודים הראשונים של כתב היד הם קריטיים להצלחה או לכישלון. אם הלקטורים רואים כי כתב היד אינו איכותי או מבולבל, הם פוסלים אותו מיד ועוברים לקרוא את כתב היד הבא. אך אם כתב היד מעורר סקרנות וחשק להמשיך לקורא עוד הם עושים זאת בחדווה. כתבי יד אלה נקראים עד תומם ובסוף מתקבלת החלטה לגביהם.

אולם, ברוב המקרים הלקטורים קוראים את כל כתבי היד כדי לוודא שלא חמקה מעיניהם שום יצירת מופת בדרך; הרי המטרה של המו"לים היא להרוויח כסף מכתב יד טובים, איכותיים, כאלה שקהל הקוראים יקבל אותם באהבה.

ובכן, האם יש שיטה להתקבל אל הוצאה לאור? מדוע חלק מצליחים וחלק לא? האם הם יודעים משהו שרבים אחרים אינם יודעים? לא ממש. כתב היד מבטא את תחומי העניין של המחבר, את כישרון כתיבתו, את היצירתיות שלו, את יכולתו לעניין את הקוראים. לכן לא כולם ניחנו ביכולת כזו. ולכן אותם מחברים ששלחו כתבי יד שיש בהם ממש והם בבחינת פורצי דרך סיכוייהם להתקבל להוצאה לאור גבוהים.

אבל אלה צריכים להיות כתב יד מקוריים, אחרים, בעלי מסר ומשמעות, כאלה שיאתגרו את הקוראים שירצו לקרוא עוד ועוד ולא להניח לרגע את הספר מחוץ לטווח ידיהם.

את הסוד אפוא לא יודעים אפילו המחברים שזכו בתהילה, כי פשוט יצא מבין ידיהם כתב יד מעמיק, מעניין, ייחודי, שהלקטורים אהבו מיד.

עם זאת כידוע לעתים יש פספוסים. כבר קרו מצבים, וגם אצלנו, שכתב יד שלא התקבל אצלנו, התקבל על ידי הוצאה לאור גדולה אחרת, ואף זכה לאחוזי מכירות לא רעים בכלל. קרו כמובן גם מקרים הפוכים שבהם שאלנו עצמנו איך יכול להיות ששום הוצאה לאור אחרת לא קיבלה את כתב היד, ואנחנו קפצנו על המציאה בשמחה רבה.

לכן ההמלצה שלנו היא לנסות להתקבל אל הוצאה לאור, בלי לנסות לעשות קסמים. פשוט עליכם להיות יצירתיים ומקוריים, לעניין אחרים – ואת זה אפשר לבדוק באמצעות בני משפחה או קרובים שייתנו לכם חוות דעת – ולהגיש כתב יד מוקפד ומעניין, כזה שיצליח לרגש רבים.

אבל הדבר החשוב ביותר הוא למצוא רעיון מעניין לכתיבה במגוון הז'אנרים הרבים שאנו מתעניינים בהם. נושא מעניין לכתיבה הוא השלב הראשון בדרך אל ההצלחה, שעשויה להגיע הרבה יותר מהר מכפי שאתם חושבים.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
דילוג לתוכן