מחלקת לקטורה

במחלקה בוחנים היטב את כתבי היד המגיעים אל שולחנה. "לפעמים אנו נתקלים בכתב יד שיש בו אוצרות, שאתה יכול לעשות בו משהו משמעותי וזה כמובן מעורר תחושה של שביעות רצון. ברור שמעבר לכול אנו מעוניינים לתת לספרים מתחילים או חדשים לפרוץ אל שוק הספרים ולעזור להם להוציא לאור ספר איכותי ומעשיר. גם אם כתב היד אינו מלוטש עד הסוף והעלילה בה אינה מגובשת דיו, די אם יהיו בו אלמנטים ספרותיים משובחים, כאלה שאפשר יהיה להשביח אותם עוד ולשדרג את כתב היד באופן משמעותי.
אל המחלקה נשלחים גם כתבי יד עבור ילדים ונוער. "הציבור הישראלי אוהב לכתוב ספרים עבור ילדים והורים. כותבים רבים הם בעצמם הורים לילדים ולעתים אנו מוצאים גם סבים וסבתות אשר נכדיהם נתנו בהם השראה לכתוב ספר. יש כאלו שאף הולכים רחוק וכבר בחרו מאייר או מאיירים מתאימים ושולחים אלינו גם איורים. ואכן, בשנים האחרונות הצלחנו לדלות מבין אינסוף כתבי יד לילדים מספר אוצרות שגם הפכו לרבי מכר".
ללא ספק, אחד ההישגים הבולטים של הוצאה לאור הדובדבן בשנים האחרונות, והיו הרבה כאלה, הוא הספר "עץ המוצצים" שראה אור בשנת 2013 מאת הסופרת לי טרכטמן. "לי, סופרת מוכשרת ביותר, הגתה רעיון כיצד לגמול ילדים מהמוצץ. בגן שבו עבדה יישמה רעיון שבו כל ילד שרוצה להיגמל מהמוצץ, תולה אותו בעץ מיוחד, עץ המוצצים, שבו נתלים יתר המוצצים של ילדי הגן ושם הוא נשאר. בהחלט רעיון חינוכי פלאי אשר הרבה עיריות ציבוריות ברחבי הארץ אימצו את הרעיון וממש הקצו שטח לכך בגני המשחקים ובפארקים ליישום הרעיון של לי".
כאשר הקוראים-מומחים ממליצים על כתב היד, הם מדווחים להנהלת ההוצאה. "אנו יושבים על המדוכה ובודקים גם פוטנציאל מכירתי-עסקי, גורם שהוא לא פחות חשוב בתהליך הקבלה. לעתים אנו מקבלים חוות דעת שבה נאמר שהכתב היד בוסרי מדי אך עדיין הרעיון והתוכן שבו הם בעלי פוטנציאל אמנותי. או אז אנו משתדלים לספק תשובה חיובית לכותב ולצאת אתו לדרך".
לגבי השאלה האם יש דרך להפוך תשובה שלילית לחיובית בנוגע לכתב יד: "בדרך כלל לא, אך אל תאמרו נואש. פעם שלח אלינו סופר ותיק, שספריו כבר ראו אור בהוצאת זמורה-ביתן, כתב יד שלדעתנו לא היה איכותי מספיק. מסרנו לו תשובה שלילית. כעבור מספר חודשים חזר אלינו שוב עם אותו כתב היד בטענה כי כעת אחרי שעשה תיקונים ושדרוגים, כתב היד ראוי לדעתו לפרסום. שוב מסרנו לו תשובה שלילית. הסופר לא ויתר וכעבור זמן מה שוב שלח אלינו את כתב היד לאחר שלדבריו כתב היד עבר שינוי בעלילה. לאחר שעיינו שוב החלטנו לקבל אותו בסופו של דבר, החלטה שלימים התבררה כמוצלחת".
לגבי עניין מימון הוצאת הספר לאור יש שתי אפשרויות לכך. "יש כתבי יד שאנו מממנים באופן מלא, תלוי בכתב היד. יש כתבי יד הזכאים למימון חלקי של ההוצאה, כלומר המחבר משלם בדרך כלל חצי מהעלות הכוללת של הפקת הספר (הכוללת עריכה, הגהה, עיצוב גרפי, דפוס, הפצה ויחסי ציבור). וכמובן יש כתבי יד שלא עוברים את שלב הבדיקה. נוסף לכך אנו לעתים פונים לקרנות מימון בסיוע להוצאת הספר לאור".
"באופן כללי בכל חודש אנו מקבלים הרבה כתבי יד ואנו עושים הכול על מנת למצוא מתוכם כתבי יד מעוררי השראה ולהביא אותם לתודעתו של קהל הקוראים בישראל שעדיין קונה ספרים בהמוניו".
"בסיכומו של דבר כל אחד יכול להצליח. כתבתם ספר, אתם מאמינים בו, תשלחו אותו אלינו. נשמח למצוא כישרונות כתיבה חבויים ולהביא אותם לקדמת הבמה".
דילוג לתוכן