משפחה וגעגוע והקשר אל הוצאה לאור

"סבתא יוצאת מהמחשב" הוא ספר המתייחס לתופעה חברתית משמעותית בחברה הישראלית, היא תופעת ההגירה/ירידה/מעבר לחו"ל היוצרת נתק פיזי בין משפחות גרעיניות למשפחתם המורחבת בארץ. מספרם המדוייק של הישראלים החיים בחו"ל (נכון לשנת 2011) נע בין 220,000 ל-750,000 (כאשר השוני במספרים נובע מהגדרות שונות לשאלה מיהו ישראלי החי בחו"ל).
התופעה נוגעת כמעט בכל משפחה בארץ וכמעט לכולם ישנם קרובי משפחה המתגוררים בחו"ל. למרות נרחבותה של התופעה, והשיח המשמעותי סביבה בתקשורת, בפוליטיקה ובאקדמיה, תופעה זו אינה זכתה עד כה להתייחסות רצינית בספרות הילדים.  
ספר זה, היוצא לאור מטעם הוצאה לאור הדובדבן, בא לתת מענה לילדים ישראלים החיים בחו"ל ולבני משפחתם בארץ ומבקש להראות כיצד קשרים משפחתיים חמים ואינטימיים מתקיימים בין בני המשפחה על פני הגלובוס, למרות המרחק ובחסות השינויים הטכנולוגיים. הספר מבקש להעלות את המודעות לתופעה ולהראות לילדים את הלגיטימיות והנורמאטיביות שבה, כמו גם לעודד בניה וחיזוק של קשרים משפחתיים הדוקים בין בני המשפחה בהתבסס על האמצעים הטכנולוגיים הזמינים לנו כיום. הספר מציג אינטראקציה יומיומית בין ילדים בחו"ל לסבתם בארץ כמתגמלת ומהנה עבור שני הצדדים. 
עם זאת, בו זמנית הספר ממחיש כי למרות הטכנולוגיה המתקדמת, עדיין אין תחליף למגע ולחיבוק. הפלא שבמעבר בין שיחת וידאו במחשב לבין מפגש פיזי והכאב שבפרידה הנלווה לסיומו של כל ביקור משפחתי הוא סוחט דמעות וקורע לב. הילדים, כמו בני המשפחה המבוגרים, חווים את הגעגועים והנתק מהמשפחה בחגים, בימי הולדת ובאירועים שונים, כמו גם בחיי היומיום. על אף הקושי שבדבר, הרי שגם נושא הגעגועים הוא משמעותי במשפחות אלו וראוי להתייחסות ודיון.    
מעבר לכך, בבסיסו של הספר שיראה אור בקרוב עומד ערך משמעותי נוסף והוא ערך המשפחה וחשיבותה בחברה ובתרבות הישראלית. החברה הישראלית מאופיינת כ"חברה משפחתית", שבה המשפחה היא ערך מרכזי בחיי הפרט והחברה. מעבר של בני משפחה להתגורר בחו"ל משנה את המערך המשפחתי ודוחף את בני המשפחה לפעול לשימור הקשרים המשפחתיים האינטנסיביים. הספר מבקש להציג את חשיבות המשפחה לילדים החיים בחו"ל (שם לעיתים מרכזיות המשפחה נמוכה יותר), כמו גם לאלו החיים בארץ ולאפשר להם, על אף המרחק, לבנות קשרים משפחתיים משמעותיים בסגנון "ישראלי" המבוססים על מעורבות, חום, אהבה וגעגועים.  
הספר מדבר ללבו של כל ילד ישראלי החי בחו"ל (וגם ללב של הסבתות, הסבים וההורים) ומעניין גם לילדים ישראליים החיים בארץ, שכן לפני הכול הוא סיפור על משפחה, אהבה וגעגוע. "סבתא יוצאת מהמחשב" הוא סיפור הפונה לקהל יעד רחב, בכל מקום בעולם בו יש נכדים אוהבים, סבתות וסבים מתגעגעים, בני משפחה, חברים וילדים סקרנים.
הוצאה לאור הדובדבן שמחה להוציא לאור ספר זה בחודשים הקרובים ולתת את חלקה ליצירת קשרים אוהבים ושמחים בין משפחות ישראליות המתגוררות בארץ ובחו"ל.

מחברת הספר
"סבתא יוצאת מהמחשב"
דורון שור-מלכה

 

הוצאות ספרים


הוצאות ספרים קמו והתפתחו במשך

קרא עוד

הוצאות לאור


הוצאות לאור משגשגות, ולראייה...

קרא עוד

המלצות הצוות


בשנה האחרונה פרסמה הוצאת ספרים

קרא עוד

פרקים ראשונים


כאן ניתן להתרשם מפרקים הראשונים...קרא עוד

פרסמו ספרכם כאן


חדש באתר - פרסום ספרים חדשים ואירוח

קרא עוד
שם:
טלפון:
מייל:
הודעה:
סניף צפון 04-8734066
סניף מרכז 052-5702454